Przystąpili do Solidarności dwa miesiące temu, już wynegocjowali podwyżki

O 150 zł brutto wzrosną płace zasadnicze  pracowników z warszawskiego Centrum Serwisowego dla Pendolino.  Podwyżki zostaną wypłacone wraz z pensją za czerwiec. Wzrost wynagrodzeń objął połowę załogi – tych pracowników,  którzy w tym roku w ogóle nie otrzymali indywidualnych podwyżek powyżej 400 zł brutto lub odnotowali wzrost wynagrodzeń niższy od tej kwoty. Podwyżki zostaną wypłacone wraz z pensją za czerwiec.

Porozumienie w tej sprawie pomiędzy zarządem spółki a związkowcami z Solidarności zawarte zostało 16 czerwca, w niespełna 2,5 miesiąca po utworzeniu w zakładzie organizacji związkowej. Negocjacje w imieniu pracowników z warszawskiego Centrum Serwisowego dla Pendolino prowadzili związkowcy z Solidarności ze spółki Alstom Konstal, którzy w kwietniu swoją działalnością objęli ten zakład. – Uzgodniliśmy z pracownikami, jaką kwotę podwyżki chcieliby dostać. Kierownictwo firmy zgodziło się na nią bez większych problemów. Myślę, że tam pracodawca bardzo dba o opinię swojej firmy w Polsce i nie chce wywoływać niepotrzebnych konfliktów – mówi Karol Pluszczyk, przewodniczący Solidarności w Alstom Konstal w Chorzowie.

To jednak nie koniec negocjacji w sprawie płac załogi Centrum Serwisowego dla Pendolino. Związkowcy rozpoczęli też rozmowy z pracodawcą na temat wypłaty pracownikom tzw. dodatku nocnego. – Ludzie w Centrum Serwisowym bardzo dużo pracują w nocy. To najlepszy czas na naprawianie usterek w pociągach. Dlatego ten dodatek im się należy – wyjaśnia przewodniczący. Dodaje, że negocjacje w tej sprawie również zmierzają w dobrym kierunku. – Liczymy, że zakończymy je na początku lipca – informuje Karol Pluszczyk.

Centrum Serwisowe dla Pendolino w Warszawie zatrudnia około 100 pracowników. Spółka powstała na początku roku. Zakład zajmuje się całodobową obsługą pociągów Pendolino, produkowanych we Włoszech przez francuski koncern Alstom.

bea
źródło foto:commons.wikimedia.org/TadeuszRudzki