Solidar Śląsko Dąbrow

Przerwa świąteczno-noworoczna w motoryzacji

23 grudnia w fabryce Fiata w Tychach rozpoczęła się przerwa świąteczno-noworoczna. Produkcja wznowiona zostanie 2 stycznia. – Ta przerwa jest planowana już na początku roku. Ludzie wiedzą, że w tym okresie będą mieli urlopy wypoczynkowe – mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w Fiacie. Podkreśla, że jest to czas, w którym pracownicy rzeczywiście mogą odpocząć. W tym samym okresie nie pracują także inne spółki fiatowskie, m.in. Sistema Poland, Comau Poland i firma Denso Thermal Systems Polska, która zajmuje się produkcją desek rozdzielczych.

W spółce Plastic Omnium Auto w Gliwicach tegoroczna zimowa przerwa remontowa wypada w dniach od 23 grudnia do 4 stycznia. – Przerwa w produkcji planowana jest wcześniej przez zarząd spółki. W jej trakcie wszyscy pracownicy mają urlopy wypoczynkowe – mówi Waldemar Piela, przewodniczący Solidarności w firmie. Podkreśla, że w czasie przerwy przeprowadzana jest konserwacja maszyn i urządzeń. Plastic Omnium Auto w Gliwicach produkuje podzespoły m.in. dla Fiata , BMW, Opla i Skody.

W gliwickim Oplu przerwa świąteczna rozpoczęła się już 17 grudnia i potrwa do 4 stycznia. Pracownicy wrócą do pracy w poniedziałek 5 stycznia. – U nas przerwa jest spowodowana brakiem popytu na nowe samochody, pod koniec roku nowe auta gorzej się sprzedają  – informuje Mariusz Król, przewodniczący Solidarności w Oplu w Gliwicach. Podkreśla, że większość dni roboczych wypadających w czasie przerwy świątecznej została przesunięta w ramach okresu rozliczeniowego na soboty w styczniu i w lutym. – Dni robocze zostały przesunięte na nowy rok, żeby fabryka mogła produkować samochody z nowym rocznikiem – dodaje Mariusz Król.

Przewodniczący Solidarności w gliwickiej fabryce zaznacza, że część pracowników w okresie przerwy korzysta z urlopów wypoczynkowych.Przerwa świąteczna nie oznacza, że cała załoga ma wolne. – Pracują służby utrzymania ruchu, które przygotowują zakład do instalacji nowych maszyn do produkcji astry nowej generacji, co ma nastąpić jesienią przyszłego roku – dodaje Mariusz Król.

aga

źródło foto: fiatpress.pl

 

Dodaj komentarz