Solidar Śląsko Dąbrow

Pracownicy sosnowieckiego Bitronu domagają się podwyżek

Podwyżka stawek o 5 zł brutto na godzinę dla pracowników produkcyjnych i podwyżka miesięcznych płac pozostałych osób zatrudnionych w firmie o 840 zł brutto – takiego wzrostu wynagrodzeń w spółce Bitron Poland w Sosnowcu domaga się  „Solidarność”. – Nasze postulaty to odpowiedź na oczekiwania załogi – mówi Izabela Będkowska, przewodnicząca „S” w Bitronie.
 
– Chyba nigdy w historii naszego zakładu pracownicy nie byli tak zdeterminowani, żeby upomnieć się o podwyżki, jak w tej chwili. Cały czas przychodzą i pytają: kiedy rozpoczniemy rozmowy z pracodawcą? Ta presja jest związana przede wszystkim z rosnącymi kosztami utrzymania. Coraz więcej płacimy za media i żywność, więc trudno się dziwić, że ludzie chcą lepiej zarabiać – dodaje przewodnicząca zakładowej „Solidarności”. 
 
Oprócz podwyżek, jedną z najważniejszych kwestii dla „S”, jest ujednolicenie zarobków na tych samych stanowiskach. – Stawki  osób pracujących na jednakowych stanowiskach i wykonujących taką samą pracę różnią się nawet o 5 zł na godzinę. To jest przejaw dyskryminacji i niepotrzebne dzielenie załogi – mówi Izabela Będkowska.
 
Związkowcy przekazali pracodawcy także szereg innych postulatów. Dotyczą one m.in. utrzymania miesięcznego okresu rozliczeniowego czasu pracy i podwyższenia dodatku za pracę w soboty i niedziele ze 120 do 150 zł brutto. „S” domaga się również wprowadzenia do regulaminu wynagradzania bonusu za brak absencji chorobowej w ciągu 6 miesięcy. Kolejny postulat dotyczy zagwarantowania w regulaminie wynagradzania premii z okazji Świąt Wielkiej Nocy w wysokości 500 zł brutto.
 
Bitron Poland produkuje podzespoły do samochodów. W firmie powstają także komponenty do sprzętu AGD oraz elementy systemów ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji. W spółce zatrudnionych jest ok. 1100 pracowników, do „Solidarności” należy ponad 500 osób. Pracownicy produkcyjni stanowią ok. 80 proc. załogi.
 
aga
 

Dodaj komentarz