Solidar Śląsko Dąbrow

Pracownicy PKP Intercity będą zarabiać więcej

Od 1 lipca wzrosną wynagrodzenia w PKP Intercity S.A. Płace zasadnicze  pracowników spółki zwiększą się średnio o 130 zł brutto. – Szczegółowe zasady podziału środków przeznaczonych na podwyżki zostaną uzgodnione ze związkami zawodowymi – mówi przewodnicząca Solidarności w PKP Intercity Maria Sędek.
 
Podkreśla, że wzrosną także pochodne, m.in. 15-procentowa premia, wysługa  oraz dodatek za pracę w dni świąteczne oraz godziny nadliczbowe. – W PKP Intercity pochodne stanowią ponad 60 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Pracownik, którego podstawa zostanie podniesiona o 130 zł, otrzyma średnią  podwyżkę w wysokości przeszło 200 zł – zaznacza.
 
Porozumienie w sprawie wzrostu płac zostało podpisane przez organizacje związkowe oraz pracodawcę w listopadzie ubiegłego roku i zakończyło spór zbiorowy na tle płacowym, który został wszczęty w spółce w 2015 roku. Zgodnie z zapisami dokumentu, podwyżkami płac zasadniczych w wysokości średnio 130 zł objęta zostanie zdecydowana większość pracowników firmy. 
 
W ocenie przewodniczącej Solidarności w PKP Intercity oczekiwania strony związkowej i pracowników były większe. – Nie jesteśmy do końca usatysfakcjonowani.Chcielibyśmy, żeby pracownicy zarabiali więcej, bo na to zasługują. Jednak podczas rozmów z pracodawcą braliśmy pod uwagę sytuację spółki – mówi Maria Sędek. Podkreśla, że systemowych podwyżek wynagrodzeń nie było w firmie od 2014 roku 
 
PKP Intercity realizuje dalekobieżne przewozy pasażerskie. Spółka zatrudnia ponad 7 tys. pracowników i podzielona jest na 4 zakłady: Centralny, Zachodni, Północny oraz Południowy.
 
ak
źródło foto:commons.wikimedia.org/Mateuszgdynia/CC BY-SA 4.0
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *