Solidar Śląsko Dąbrow

W mysłowickich wodociągach powstała zakładowa organizacja Solidarności

1 czerwca w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Mysłowicach rozpoczęła działalność tymczasowa komisja zakładowa NSZZ Solidarność. Na razie do związku zapisują się przede wszystkim osoby zatrudnione w administracji spółki. – Zorganizowaliśmy się po to, żeby przed pracodawcą reprezentować wszystkie grupy zawodowe. Mamy nadzieję, że pozostali pracownicy także zaczną zapisywać się do Solidarności – mówi Michał Kuszewski, przewodniczący komisji tymczasowej „S” w MPWiK w Mysłowicach.
 
W przedsiębiorstwie działa już jeden związek zawodowy, ale zrzesza głównie pracowników fizycznych. – Uznaliśmy, że byłoby dobrze, gdyby w firmie takiej jak nasza funkcjonowały dwie organizacje związkowe, żeby pracownicy mieli wybór – dodaje Kuszewski.Jak informuje, na decyzję o założeniu Solidarności wpływ miały obawy o przyszłość firmy. – Przedsiębiorstwo jest zadłużone, trwa konkurs na stanowisko prezesa, w dodatku pojawiają się informacje, z których wynika, że może dojść do przekazania części udziałów spółki innym podmiotom i restrukturyzacji firmy. Jeżeli zmiany nastąpią, chcielibyśmy mieć wpływ na sprawy dotyczące pracowników – zaznacza przewodniczący nowej komisji. 
 
W jego ocenie, mimo że sytuacja przedsiębiorstwa nie jest najlepsza, pewne kwestie związane z wynagrodzeniami pracowników wymagają uregulowania. – Przede wszystkim chcielibyśmy doprowadzić do zniwelowania dysproporcji w zarobkach pracowników zatrudnionych na tych samych stanowiskach – mówi.
 
Kuszewski dodaje, że decyzja o założeniu Solidarności zapadła spontanicznie. – W poniedziałek zaczęliśmy na ten temat rozmawiać, a w piątek załatwiliśmy formalności i zarejestrowaliśmy komisję tymczasową w Zarządzie Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność. Wybraliśmy ten związek, bo jest dużą organizacją, posiadającą zaplecze eksperckie w postaci prawników i ekonomistów oraz ze względu na niewielką odległość, jaka dzieli Mysłowice i Katowice, gdzie mieści się siedziba ZR – podkreśla.
 
aga
źródło foto:pixabay.com/CC0
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.