Solidar Śląsko Dąbrow

Podwyżki w Hucie Bankowa

Podwyżki płac zasadniczych pracowników średnio o 200 zł oraz comiesięczna premia w wysokości 200 zł – to najważniejsze zapisy podpisanego w poniedziałek porozumienia pomiędzy związkami zawodowymi z Huty Bankowa w Dąbrowie Górniczej a zarządem spółki. – Jeszcze podczas poprzedniej rundy negocjacyjnej dyrekcja proponowała 150 zł podwyżki i 150 zł premii, tak więc wynik dzisiejszych rozmów na pewno należy uznać za sukces – mówi Henryk Myrda, szef zakładowej Solidarności.

Porozumienie kończy trwający od 21 marca spór zbiorowy w firmie. W przeprowadzonym na przełomie marca i kwietnia referendum strajkowym 98 proc. pracowników huty opowiedziało się za strajkiem przy frekwencji sięgającej 78 proc. – Cieszymy się, że udało się osiągnąć kompromis przy stole rozmów, bez sięgania po ostateczne formy protestu. Cieszymy się tym bardziej, że to pierwsze od 3 lat podwyżki płac w naszym zakładzie – podkreśla przewodniczący.

Jak tłumaczy Henryk Myrda, uzasadnieniem żądań płacowych strony związkowej była przede wszystkim doskonała sytuacja finansowa Huty Bankowa. – W pierwszym półroczu tego roku wypracowaliśmy ponad 18 mln zysku, tak więc firmę stać na podwyżki. Co bardzo ważne, będziemy mieli wpływ na podział pieniędzy wśród pracowników, więc nie ma obawy, że ktoś zostanie pokrzywdzony – zaznacza.

Huta Bankowa w Dąbrowie Górniczej zatrudnia 576 osób. Produkuje m.in. wyroby długie, pierścienie oraz obręcze kolejowe i tramwajowe. Huta wchodzi w skład giełdowej spółki Alchemia S.A., należącej do jednego z liderów list najbogatszych Polaków, Romana Karkosika.
 

Dodaj komentarz