Solidar Śląsko Dąbrow

Pikieta w obronie likwidowanych szkół

W poniedziałek przed Urzędem Miasta w Bytomiu odbędzie się pikieta przeciwko likwidacji szkół. W proteście wezmą udział nauczyciele, uczniowie i rodzice. – Dzisiaj wiemy na pewno, że zamkniętych ma zostać 5 szkół. Natomiast z nieoficjalnych źródeł  docierają informacje, że liczba ta może wzrosnąć nawet do 8. Jeśli likwidacje rzeczywiście dojdą do skutku prace straci ok. 300 osób – mówi Lesław Ordon, przewodniczący Regionalnego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ Solidarność.

Jak informują związkowcy z Solidarności władze miasta w ogóle nie konsultowały swojej decyzji ze stroną społeczną. – Nie podano nam żadnych merytorycznych powodów likwidacji, zasłaniając się jedynie niżem demograficznym, co jest kompletną bzdurą, zwłaszcza jeśli chodzi o szkoły średnie, gdzie nie ma rejonizacji i co roku jest więcej chętnych niż miejsc – dodaje przewodniczący.

Dodatkowo nauczycieli i rodziców dzieci uczących się w szkołach przeznaczonych do likwidacji zbulwersował sposób, w jaki władze miasta zakomunikowały swoją decyzję konkretnym placówkom. – Miasto do ostatniej chwili wstrzymywało te informacje. Np. do Zespołu Szkół Ekonomicznych na ul. Webbera zawiadomienie o likwidacji wpłynęło w piątek przed samymi feriami zimowymi. Do pozostałych szkół pisma docierały w trakcie ferii lub tuż po nich. Wcześniej nie było żadnych sygnałów, że jakiekolwiek szkoły w Bytomiu mają być likwidowane. Wręcz przeciwnie na spotkaniach z przedstawicielami władz miasta zapewniano nas, że nic takiego nie jest planowane – tłumaczy Lesław Ordon. 

Początek pikiety przed Urzędem Miasta w Bytomiu przy ul. Parkowej 2 o godzinie 15.30.
 

Dodaj komentarz