Solidar Śląsko Dąbrow

Pamiętamy, modlimy się

2 listopada to w tradycji Kościoła katolickiego dzień, w którym obchodzone jest Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, popularnie zwane Dniem Zadusznym. Tego dnia w zadumie nad kruchością ludzkiego życia odwiedzamy groby naszych bliskich, by modlić się za ich dusze, zapalić znicze i złożyć wiązanki kwiatów.

To także czas, w którym wspominamy naszych zmarłych kolegów i przyjaciół ze śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, szczególnie tych, którzy odeszli w ciągu minionego roku. Ich twarze, głosy i gesty wciąż są żywe w naszej pamięci.

W grudniu zeszłego roku pożegnaliśmy Andrzeja Rozpłochowskiego, przywódcę strajku w Hucie Katowice w 1980 roku i sygnatariusza Porozumienia Katowickiego, legendę śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. Za swoją działalność Andrzej Rozpłochowski był prześladowany przez SB. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany i oskarżony o próbę obalenia siłą ustroju PRL, za co groziła kara śmierci. Na mocy amnestii zwolniono go w lipcu 1984, a w 1988 roku pod przymusem wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Do kraju wrócił w 2010 roku. Był współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia „Porozumienie Katowickie 1980”.

W styczniu 2022 roku odszedł Jerzy Goiński, wieloletni przewodniczący „Solidarności” w ArcelorMittal Poland, członek Komisji Krajowej oraz Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”. Pełnił także wiele innych funkcji związkowych. Był m.in. delegatem na Kongres Krajowego Sekretariatu Przemysłu Metalowego NSZZ „Solidarność” i członkiem Rady Krajowej Sekcji Hutnictwa. Z „Solidarnością” był związany od 1980 roku. Koledzy ze związku zapamiętali go jako twardego negocjatora, a jednocześnie ciepłego i życzliwego człowieka, który zawsze starał się pomagać innym.

W styczniu pożegnaliśmy także Annę Krogulec, wieloletnią działaczkę „Solidarności”, uczestniczkę strajków w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych FAZOS w Tarnowskich Górach w latach 80-tych.

W lutym zmarł Lesław Frączek, jeden z założycieli „Solidarności” w Centralnym Ośrodku Informatyki Górnictwa i współorganizator strajku w tej instytucji w grudniu 1981 roku. Po wprowadzeniu stanu wojennego był łącznikiem „Solidarności Walczącej” i przez blisko 8 lat skutecznie ukrywał się przed milicją i SB. W 1989 roku sam się ujawnił, a w 1990 roku wrócił do pracy w COIG. Aktywnie działał w Stowarzyszeniu na Rzecz Represjonowanych Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

W tym samym miesiącu tragicznie zginął Kazimierz Siciński, sekretarz Rady Regionalnego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ „Solidarność”, członek Rady Regionalnej Sekcji Nauki NSZZ „S” oraz były przewodniczący tej Sekcji.

W kwietniu pożegnaliśmy Jarosława Dróżdża, wieloletniego przewodniczącego „Solidarności” w Dąbrowskich Wodociągach oraz Alinę Pilch-Kowalczyk, byłą przewodniczącą Regionalnej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność” i byłą przewodniczącą „S” w Głównym Instytucie Górnictwa.

W czerwcu odeszła Janina Szymanowicz, działaczka opozycji antykomunistycznej w PRL, współzałożycielka i przewodnicząca „Solidarności” w Zespole Szkół Łączności w Gliwicach.

W sierpniu zmarła Filomena Wyporska-Chociej, wieloletnia przewodnicząca Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Rybniku. Pożegnaliśmy także dr Mirosławę Błaszczak-Wacławik, współzałożycielkę „Solidarności” na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, działaczkę podziemnych struktur związku.

We wrześniu odszedł Zbigniew Woźnica, działacz opozycji antykomunistycznej, wieloletni przewodniczący „Solidarności” w Hucie Łaziska, działacz Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „Solidarność”.

Nie sposób w krótkim tekście wymienić wszystkich osób, których życie było związane ze śląsko-dąbrowską „Solidarnością”. Mamy świadomość, że każda z nich zostawiła w związku cząstkę siebie, zapisując się w naszych sercach i pamięci. To nie tylko działacze największych struktur, ale także związkowcy z poszczególnych komisji zakładowych, bez których nie byłoby „Solidarności”. To nieprawda, że nie ma ludzi niezastąpionych.

aga
źródło foto: pxhere.com/CC0