Nie mają pieniędzy na wypłaty, sprzedają złom

Organizacje związkowe działające w spółce Huta Buczek – Producent Walców Hutniczych w Sosnowcu poinformowały pracodawcę o zamiarze wszczęcia sporu zbiorowego. Związkowcy domagają się rozpoczęcia rozmów dotyczących m.in. wypłaty zaległych wynagrodzeń i przelania środków na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

– Pod koniec ubiegłego tygodnia pracownicy dostali średnio ok. tysiąca złotych zaległej wypłaty, ale to kropla w morzu potrzeb, zaledwie połowa jednej niewypłaconej pensji, a pracodawca jest im winien pieniądze za cztery miesiące – mówi Michał Karlik, przewodniczący MOZ Solidarność Buczek. Pieniądze, które pracodawca wypłacił pracownikom, pochodziły ze sprzedaży złomu. – Zaproponowaliśmy, żeby sprzedać złom, który od lat zalega na zakładzie i przekazać pieniądze ludziom – dodaje Karlik.

Podkreśla, że problemy huty są związane z brakiem pieniędzy na bieżącą działalność, natomiast nie można mówić o braku zleceń. – Cały czas nasi kontrahenci składają zamówienia na walce hutnicze i pytają, co dalej z ich realizacją i produkcją – mówi Michał Karlik. Jego zdaniem, jeżeli w ciągu najbliższych tygodni zakład nie znajdzie inwestora, to będzie miał coraz mniejsze szanse na wyjście z zapaści.

Do pierwszej, tygodniowej przerwy w pracy doszło już w maju. Pracownicy byli na postojowym także przez cały czerwiec i lipiec. Załoga do tej pory nie otrzymała wynagrodzenia za maj, lipiec i sierpień. Na ich konta wpłynęło jedynie 60 proc. pensji za czerwiec. Pracodawca nie odprowadzał pieniędzy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, nie przelewał składek związkowych oraz składek na PZU. Zaległości względem ubezpieczyciela przekroczyły 24 tys. zł. Organizacje związkowe złożyły do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez pracodawcę.

23 września w hucie zakończyła się kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, która postawiła pracodawcy sześć zarzutów. Dotyczą one niewypłacania wynagrodzeń, nieodprowadzania składek na Fundusz Pracy oraz nieodprowadzania środków na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

Na przystąpienie do rozmów dotyczących przedstawionych postulatów organizacje związkowe wyznaczyły pracodawcy czas do końca tego tygodnia. Jeżeli do nich nie dojdzie, 7 października rozpocznie się w firmie spór zbiorowy.

aga
źródło foto: wikimedia.org/Frank Vincentz