Solidar Śląsko Dąbrow

Koniec blokady w Braniewie

Sukcesem zakończył się obywatelski protest górników na przejściu granicznym Braniewo-Mamonowo w woj. warmińsko-mazurskim. Premier Ewa Kopacz zobowiązała się, że spełni postulaty protestujących przeciwko nadmiernemu importowi rosyjskiego węgla do Polski.

Późnym popołudniem na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawił się komunikat, w którym szefowa rządu odpowiedziała na postulaty zawarte w petycji wystosowanej przez protestujących górników. Poinformowała, że poleciła przygotowanie informacji na temat aktualnej sytuacji w górnictwie węgla kamiennego i raportu opisującego działania podjęte przez rząd i zarząd Kompanii Węglowej od maja do września 2014 roku. Spotkała się również z Międzyresortowym Zespołem do spraw Funkcjonowania Górnictwa Węgla Kamiennego w Polsce, który został powołany w kwietniu tego roku. Premier Kopacz dodała, że zwróciła się do Sejmu z prośbą o przyspieszenie prac nad ustawami, które zakładają wprowadzenie koncesji na handel węglem i wdrożenie systemu certyfikatów jakościowych w obrocie tym surowcem i uzyskała zapewnienie, że ustawy będą miały nadany numer w piątek 26 września, a pierwsze czytanie odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Przed godz. 21.30 do protestujących w Braniewie górników przyjechała zastępczyni wojewody warmińsko-mazurskiego i przekazała im pismo z oficjalną odpowiedzią premier Kopacz na postulaty. – To nowe, niezłe otwarcie, zwłaszcza fragmenty dw ustaw dotyczących koncesji na handel węglem i wdrożenia systemu certyfikatów jakościowych  – ocenił  Dominik Kolorz i zaznaczył, że odpowiedź premier Kopacz świadczy o tym, że protest górników odniósł właściwy skutek. – Kończymy akcję, ale 1 października, czyli w dniu expose nowej pani premier górnicy pojadą do Warszawy i będą bardzo uważnie słuchać jej wystąpienia, sprawdzając, czy znajdzie się tam potwierdzenie zapowiedzi, które znalazły się w komunikacie, czy znajdzie się uszczegółowienie sposobu ich realizacji i  terminy wdrażania poszczególnych rozwiązań. Mamy nadzieję, że nie okaże się, iż były to obietnice bez pokrycia – powiedział Kolorz.

Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności podkreślił, że protest udał się także dzięki mediom, które starały się rzetelnie go relacjonować. Podziękował również mieszkańcom Braniewa, którzy przychodzili do protestujących górników, okazując im wiele życzliwości, przynosząc gorącą herbatę. Po godz. 22.00 górnicy odjechali na Śląsk.

łk, ny

 

Dodaj komentarz