Solidar Śląsko Dąbrow

Każdy budynek może być zielony

W Katowicach za utworzenie ogrodu wertykalnego lub zielonego dachu można zostać zwolnionym z podatku od nieruchomości. Ulga przysługuje także za posiadanie zielonej elewacji na budynku.

Zieleń w przestrzeni miasta, a zwłaszcza w zwartej zabudowie, jaką jest centrum miasta, wpływa na poprawę komfortu życia mieszkańców, przyczynia się do obniżenia temperatury powietrza w najbliższym otoczeniu, poprawia jego wilgotność, cyrkulację oraz sprzyja oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń – przekonuje Sandra Hajduk, rzecznik prasowy UM w Katowicach.

Zielone dachy, elewacje, czy ogrody wertykalne to coraz bardziej popularne sposoby na zazielenienie centrów miast. Zielone dachy na budynkach powstają po pokryciu ich warstwami umożliwiającymi uprawę roślin. Ogrody wertykalne to pionowe instalacje z żywymi roślinami. Zazwyczaj są one montowane na stelażach na zewnętrznych ścianach budynków. Natomiast zielone elewacje powstają po porośnięciu ścian budynków pnączami roślin zakorzenionych w ziemi.

Od zeszłego roku w promocję tego typu inicjatyw zaangażowały się władze Katowic. Osoby, które się na nie zdecydują mogą uzyskać zwolnienie z podatku od nieruchomości. Stosowną uchwałę katowiccy radni podjęli w lipcu zeszłego roku. Jak informuje Sandra Hajduk, do tej pory do magistratu wpłynęło 25 wniosków w tej sprawie. Większość z nich dotyczyła elewacji.

Przesłanką do zwolnienia z podatku od nieruchomości jest założenie zielonego dachu na całej jego powierzchni lub ogrodu wertykalnego na co najmniej połowie ściany. Natomiast zielona fasada musi znajdować się na całej ścianie budynku. Zwolnienie zyskuje się w pierwszym roku od zgłoszenia przedsięwzięcia. Ulga może być kontynuowana do momentu wygaśnięcia uchwały, czyli do 30 czerwca 2024 roku, pod warunkiem utrzymania inwestycji. – Wspomniana uchwała wpisuje się w działania miasta prowadzone na rzecz ekologii i poprawy klimatu oraz promuje podatników dbających o środowisko – dodaje rzecznik UM w Katowicach.

Sandra Hajduk zaznacza, że mieszkańcy miasta mogą także realizować swoje pomysły na rzecz środowiska zgłaszające je w ramach Zielonego Budżetu Miasta. To środki na zielone inwestycje wydzielone z budżetu obywatelskiego. Pierwsza edycja Zielonego Budżetu Miasta miała miejsce w 2020 roku. Od tamtej pory w sumie zgłoszonych zostało ponad 500 inicjatyw.

ak
źródło foto: pxhere.com