Solidar Śląsko Dąbrow

Zamieniają stare pralki na ule

Park Łabędzi w Tychach jest trzecim miejscem w tym mieście i dwunastym w Polsce, w którym stanęła pasieka wykonana z elektrośmieci. Jej otwarciu towarzyszyły warsztaty ekologiczne, podczas których rozdawano nasiona roślin łąki kwietnej.

Kolejna tyska pasieka zbudowana z elektrośmieci powstała dzięki współpracy Fundacji Odzyskaj Środowisko, władz miasta i firmy MB Recycling. – Nasze ule zostały zaprojektowane przez pszczelarza i grafika Tomasza Waśkiewicza. Sam proces projektowania trwał ponad rok. Chodziło o to, by pokazać praktyczny wymiar recyklingu elektrośmieci i zadbać o dobrostan pszczół. Wygląd ula miał ulec zmianie, ale jego funkcjonalność nie. Wnętrze każdego ula jest standardowe – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Korpusy uli zostały wykonane z bębnów wyjętych ze starych pralek. Zostały one wyprostowane i pocięte na charakterystyczne, wyglądające jak plastry miodu, heksagony. Następnie wykorzystano je do budowy poszczególnych ścianek ula. Natomiast czerwone dachy uli nawiązują do koloru pojemników, do których mieszkańcy miasta wrzucali zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny.

W pasiekach zbudowanych z elektrośmieci znajduje się od trzech do ośmiu uli. W każdym mieszkają pszczoły łagodnej rasy krainka. Z jednego ula w ciągu sezonu można zebrać 20 kg miodu. – Już teraz zapraszamy mieszkańców Tychów na miodobranie i różnego rodzaju warsztaty – mówi Kinga Rodkiewicz.
Podkreśla, że Fundacja starannie dobiera miejsca, w których stawiane są ule. – Przede wszystkim sprawdzamy, czy w pobliżu nie ma innych pasiek towarowych, i czy będzie wystarczająca ilość pożytków dla naszych pszczół – dodaje. Zaznacza, że pasieki zbudowane z odpadów powstają w tych miastach, które uczestniczą w projekcie „Elektryczne Śmieci”.

aga
źródło foto: Fundacja Odzyskaj Środowisko