Solidar Śląsko Dąbrow

Katowicki Fundusz wspiera śląskie szpitale

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach pomaga szpitalom w utylizacji odpadów covidowych. W ciągu dwóch lat do placówek medycznych trafiły w sumie ponad 3 mln zł.

Szpitale, które leczą pacjentów zakażonych koronawirusem, muszą się mierzyć ze znacznie większymi rachunkami za wywóz śmieci, niż miało to miejsce przed pandemią. Koszt utylizacji odpadów covidowych, to wydatek sięgający nawet kilkudziesięciu tys. zł miesięcznie.

Jak informuje Marcelina Kowalska, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, w szczycie pandemii na unieszkodliwienie tego typu odpadów placówka musiała przeznaczać nawet ponad 40 tys. zł miesięcznie. – To duży wzrost wydatków, związany z większą ilością odpadów klasyfikowanych jako odpady zawierające drobnoustroje chorobotwórcze – mówi. Zaznacza, że łącznie w całym 2020 roku oraz od początku stycznia do końca listopada 2021 roku szpital miał do zutylizowania o 42 tony odpadów więcej, niż przed pandemią. – Co za tym idzie, koszt utylizacji był proporcjonalnie większy, cena utylizacji jednej tony wynosi 4590 zł – wyjaśnia rzeczniczka prasowa jastrzębskiego szpitala.

Odpady covidowe są traktowane jako odpady o właściwościach wysoce zakaźnych. Z tego względu, umieszczone w podwójnych workach i zamykanym kontenerze są codziennie wywożone z jastrzębskiego szpitala do chłodni. Stamtąd, w ciągu 72 godzin od ich powstania, muszą trafić bezpośrednio do firmy zajmującej się utylizacją odpadów niebezpiecznych.

WFOŚiGW w Katowicach wspiera śląskie placówki medyczne od początku pandemii koronawirusa. W 2020 roku na utylizację odpadów medycznych szpitale dostały ponad 1 mln 47 tys. zł. W zeszłym roku udzielona przez Fundusz pomoc wyniosła 2 mln zł, a jastrzębski szpital był jednym z jej beneficjentów. W listopadzie otrzymał blisko 112 tys. zł dofinansowania. – Nasz szpital to duża wojewódzka placówka, potrzeby są ogromne, każda uzyskana dotacja jest bardzo ważna – mówi Marcelina Kowalska.

W 2021 na liście beneficjentów WFOŚiGW w Katowicach znalazły się także m.in. Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu oraz Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach.

Agnieszka Konieczny
źródło foto: yayimages.com