Jest pakiet gwarancji: nie będzie zwolnień

Przedstawiciele organizacji związkowych wynegocjowali z dyrekcjami zawierciańskiego szpitala powiatowego i Zespołu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Zawierciu pakiet gwarancji pracowniczych.  Dokument ma związek z planowanym przejęciem ZLA przez szpital. Zakłada on m.in. gwarancje pracy dla personelu ZLA na okres nie krótszy niż 4 lata oraz utrzymanie wynagrodzeń w obydwu placówkach co najmniej na dotychczasowym poziomie.

Jak informuje Małgorzata Grabowska, przewodnicząca Solidarności służby zdrowia w Zawierciu uchwałę o fuzji Szpitala Powiatowego w Zawierciu i ZLA Rada Powiatu Zawierciańskiego podjęła 19 czerwca. Proces łączenia placówek ma zostać zakończony przed 21 września. – Udało nam się podpisać dobre porozumienie. Osłonami objęci zostali zarówno pracownicy szpitala, jak i ZLA, którzy mają gwarancje, że nie zostaną zwolnieni i nie stracą na wynagrodzeniach – mówi Małgorzata Grabowska.

Jeden z punktów dokumentu podpisanego 21 czerwca stanowi, że pracownicy nie będą przenoszeni między szpitalem i ZLA. – Zależało nam, aby po połączeniu nie doszło do rotacji personelu, co mogłoby być niekorzystne, nie tylko dla pracowników, ale także dla pacjentów – podkreśla przewodnicząca.

Uzgodniono również, że w najbliższych tygodniach rozpoczną się rozmowy dotyczące regulaminów pracy i wynagradzania, które zaczną obowiązywać po połączeniu placówek. – Będziemy się starali ujednolicić te dokumenty, wybierając rozwiązania najbardziej korzystne dla pracowników – zaznacza Grabowska.

W Szpitalu Powiatowym w Zawierciu oraz w ZLA pracuje łącznie ponad 700 osób.

aga
źródło foto:commons.wikimedia.org/Tomasz Sienicki