42. urodziny śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”

Nie możemy zapomnieć o historii, ale urodziny „Solidarności” mają być jak to na Śląsku: wesołe i sympatyczne. Żeby chociaż na chwilę zapomnieć o trudach dnia codziennego – powiedział Dominik Kolorz otwierając rodzinny piknik z okazji urodzin śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Na imprezie zorganizowanej 3 września w Katowickim Parku Leśnym bawiło się kilka tysięcy osób.

Dzisiaj jest taki czas, że pielęgnujemy historię. Nie wolno zapomnieć o tym, jak robotnicy w 1980 roku w Jastrzębiu-Zdroju, a wcześniej w Szczecinie i w Gdańsku podpisali Porozumienia Sierpniowe i na bazie tych porozumień powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” – powiedział Dominik Kolorz, otwierając piknik śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. Podkreślił jednak, że urodziny to przede wszystkim radosne święto, dlatego, począwszy od tego roku, obchodom rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego będą towarzyszyć urodzinowe rodzinne pikniki i koncerty. Dominik Kolorz podziękował również wszystkim członkom związku za ich pracę na rzecz „Solidarności”.

– Dzisiaj jest wspaniały dzień, bo to nasz geburstag – powiedział podczas rozpoczęcia imprezy Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”. – Jesteśmy „Solidarnością” nie tylko od Święta, ale również w codziennej pracy. Dzisiaj bawimy się, a od poniedziałku wracamy do naszej trudnej związkowej pracy na rzecz członków naszego związku – dodał

Prezydent Katowic Marcin Krupa, podkreślił w swoim wystąpieniu, że bardzo cieszy się, iż to właśnie w tym mieście zorganizowano urodziny śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. – To dla mnie honor i zaszczyt, że dzisiaj świętujecie tu w Katowicach – powiedział prezydent Krupa, który objął patronat honorowy nad imprezą.

Na pikniku bawiły się całe rodziny. Dla dzieci były dmuchane zjeżdżalnie. Animatorzy przygotowali różne konkursy i zabawy. Nie zabrakło malowania twarzy i wspólnych zdjęć z postaciami z filmów animowanych. Dorosłych najpierw w dobry humor wprawił swoimi skeczami Kabaret Rak. Później na scenie wystąpiły zespoły Classic, a następnie Beauty Plate. W przerwach między występami wśród uczestników zabawy rozlosowane cenne nagrody. Rowery, telewizory, elektryczne hulajnogi i roboty sprzątające. W finale urodzinowego pikniku odbył się pokaz pirotechniczny.

łk, ny