Dodatkowe odprawy dla pracowników odchodzących z Henkel Polska

Close-up of male hands using calculator. Unrecognizable accountant holding pen when pushing button on calculator. Finance concept

Równowartość od dwóch do sześciu miesięcznych wynagrodzeń – takie dodatkowe odprawy wynegocjowała dla pracowników Henkel Polska zakładowa organizacja „Solidarności”. Zwolnienia grupowe rozpoczną się już w październiku tego roku.

Jak informuje Marcin Zabochnicki, przewodniczący „Solidarności” w Henkel Polska, osoba, która przepracowała w firmie mniej niż 2 lata, otrzyma dodatkową odprawę równą dwóm wynagrodzeniom brutto. Przy stażu pracy wynoszącym od 2 do 8 lat będą to cztery miesięczne wypłaty. Natomiast pracownicy posiadający dłuższy staż otrzymają odprawę wynoszącą równowartość półrocznego wynagrodzenia. Zwalnianym osobom będą przysługiwały także odprawy zapisane w Kodeksie pracy. Analogicznie będą one stanowiły równowartość jednej, dwóch i trzech miesięcznych wypłat.

Ponadto zwalniani pracownicy nie stracą nagród jubileuszowych. Wypłacone one zostaną tym osobom, które w przyszłym roku nabyłyby do nich prawo. Jak dodaje Marcin Zabochnicki, pracodawca zobowiązał się także do udzielenia zwalnianym pracownikom pomocy w znalezieniu nowej pracy, napisaniu CV i przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej.

Porozumienie w tej sprawie podpisane zostało w koncernie 16 sierpnia. 2 września pracodawca przekazał zasady zwolnień pracownikom.

Marcin Zabochnicki zaznacza, że zwolnienia zostały narzucone przez centralę koncernu i zostaną przeprowadzone we wszystkich krajach, w których on działa. Restrukturyzacja jest związana z likwidacją dwóch działów i stworzeniem w ich miejsce nowego. W Polsce pracę stracą 42 osoby. – Zlikwidowane zostaną dublujące się stanowiska oraz stanowiska „mikromenedżerów”, czyli osób zarządzających zespołami liczącymi po kilku pracowników – wyjaśnia związkowiec.

Podkreśla, że o tym, kto zostanie zwolniony, zdecyduje pracodawca. – Chcieliśmy uczestniczyć w tych zmianach, ale pracodawca się nie zgodził. Szkoda, bo chodzi nam o to, by nie zostały zwolnione te osoby, które chcą pracować i wiążą z koncernem swoją przyszłość. Zależy nam też na tym, by ci pracownicy, którzy zostaną, byli odpowiednio wynagradzani. Tym bardziej że ich odpowiedzialność i zakres obowiązków na pewno się zwiększą – dodaje związkowiec.

Henkel ma w Polsce dwie firmy: Henkel Polska Operations oraz Henkel Polska. Pierwsza z nich zajmuje się produkcją m.in. środków czystości, druga sprzedażą.

aga
źródło foto: freepik.com/katemangostar