Solidar Śląsko Dąbrow

Zwolnienia w fabryce Fiata

Solidarność z Fiat Auto Poland zorganizowała w piątek więc protestacyjny przeciwko zwolnieniom pracowników tyskiej fabryki.  Od 17 maja w tyskiej fabryce zwolnienia indywidualne otrzymało już około 30 pracowników. Jak informują związkowcy z Solidarności w FAP, pracodawca zapowiedział, że na tych samych zasadach w kolejnych miesiącach będzie zwalniać podobną liczbę osób. Oficjalnym powodem wypowiedzeń jest spadek produkcji w zakładzie.

– Kategorycznie sprzeciwiamy się indywidualnym zwolnieniom pracowników Fiata. Pracodawca celowo ucieka przed zwolnieniami grupowymi, bo nie chce ludziom wypłacać wyższych odpraw niż kodeksowe. Poza tym te zwolnienia nie mają uzasadnienia, bo nie odnotowujemy znacznego spadku produkcji. Uważamy, że jeżeli kiedykolwiek w Fiacie byłaby potrzeba redukcji zatrudnienia, to tylko na zasadzie programu dobrowolnych odejść, za odpowiednimi odprawami – mówiła podczas wiecu Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w Fiat Auto Poland.

Przewodnicząca podkreślała, że pracodawcy łatwiej jest zwolnić pracownika niezrzeszonego niż  członka związku zawodowego, bo organizacja związkowa zawsze stanie w jego obronie. Powtarzał to też uczestniczący w pikiecie wiceprzewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Sławomir Ciebiera. – Musimy się obudzić, ale obudzić się razem, bo razem się wygrywa. W jedności i solidarności jest siła i to nie są słowa rzucane na wiatr. Dziś Solidarność jest jedyną organizacją, która może coś zmienić. Dziś pracodawca dzieli was celowo, bo wyznaje najłatwiejszą zasadę „dziel i rządź”. Nie pozwólmy się traktować jak niewolnicy – mówił Sławomir Ciebiera.

Podczas wiecu przedstawiciele zakładowej Solidarności podtrzymali żądania podwyżki wynagrodzeń dla wszystkich pracowników o 450 zł oraz wypłaty premii efektywnościowej za 2011 rok w wysokości co najmniej 1400 zł. Podobne spotkania z załogą związkowcy będą też organizować w kolejnych tygodniach, bo zależy im, by informacje o zwolnieniach indywidualnych dotarły do zatrudnionych na wszystkich trzech zmianach.

Załoga fabryki Fiat Auto Poland w Tychach liczy około 5 tys. pracowników.

Dodaj komentarz