Wzrost płac w Mostostalu Zabrze

Solidarność ze spółki Mostostal Zabrze Realizacje Przemysłowe SA z siedzibą w Kędzierzynie-Koźlu wynegocjowała nowy taryfikator płac. Dzięki temu płace zasadnicze pracowników produkcyjnych we wszystkich oddziałach spółki wzrosną o co najmniej 168 zł brutto, a pracowników umysłowych o minimum 100 zł brutto. Wyższe pensje zostaną wypłacone w czerwcu wraz z wypłatą za maj.

O zmianę taryfikatora płac związkowcy wystąpili podczas rozmów płacowych pod koniec 2015 roku. Wówczas pracodawca nie zgodził się na podwyżki wynagrodzeń, przyznając załodze tylko jednorazową premię. – Przystaliśmy wtedy na takie rozwiązanie ze względu na trudną kondycję ekonomiczną spółki, ale w zamian zobowiązaliśmy pracodawcę do rozpoczęcia negocjacji w sprawie zmiany taryfikatora płac. Negocjacje zakończyły się sukcesem. Nowy taryfikator z wyższymi stawkami godzinowymi zaczął obowiązywać w maju. To był jedyny sposób na to, by po kilku latach bez podwyżek pracownicy wreszcie zaczęli otrzymywać wyższe płace – mówi Andrzej Talaga, szef Solidarności w Mostostalu Zabrze.

Talaga zapowiada, że gdy tylko poprawi się sytuacja finansowa spółki, zakładowa Solidarność wystąpi do pracodawcy o kolejne podwyżki płac. Związkowcy spodziewają się, że informacje na temat kondycji przedsiębiorstwa zarząd przedstawi im na początku 2017 roku.

W oddziałach spółki Mostostal Zabrze Realizacje Przemysłowe SA w Kędzierzynie-Koźlu, Czechowicach-Dziedzicach, Częstochowie, Katowicach i Opolu zatrudnionych jest ponad 800 pracowników. Przedsiębiorstwo m.in. wykonuje konstrukcje stalowe.

bg
źródło foto:pixabay.com/CC0