Wznowiono rozmowy MKPS z delegacją rządową

O godzinie 11.00 rozpoczęła się kolejna runda rozmów zespołu roboczego złożonego z przedstawicieli Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego i delegacji rządowej. O godzinie 14.00 mają rozpocząć się główne negocjacje pomiędzy MKPS i stroną rządową w poszerzonym składzie​.

– Nocne rozmowy robocze toczące się przez ostatnie 3 dni były merytoryczne i konstruktywne. Jednak, mówiąc obrazowo, rozmawialiśmy z sierżantami, teraz czekamy na generałów. Zobaczymy, jak ci generałowie odniosą się do, tego o czym rozmawialiśmy – powiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności przed rozpoczęciem spotkania.

Jak tłumaczył przewodniczący, dotychczasowe robocze rozmowy dotyczyły szczegółów działań naprawczych w kopalniach objętych rządowym programem restrukturyzacyjnym oraz kwestii potencjalnych inwestorów. – Rozmawialiśmy o najważniejszej dla ludzi kwestii,  czyli o tym, żeby nie stracili pracy – dodał Dominik Kolorz.

Po zakończeniu poprzedniej rundy rozmów w nocy z 16 na 17 stycznia szef śląsko-dąbrowskiej „S” stwierdził, że pojawiło się światełko nadziei na podpisanie porozumienia i że protestujący pod ziemią górnicy będą mogli w sobotę 17 stycznia wyjechać na powierzchnie.

Na wynik dzisiejszych rozmów czekają górnicy prowadzący podziemną akcję protestacyjną w kopalniach Kompanii Węglowej Katowickiego Holdingu Węglowego i Zakładów Górniczych Sobieski oraz Janina. Łącznie w podziemnych protestach uczestniczy ok. 1400 osób. Akcje protestacyjne prowadzone są również na powierzchni przez pracowników przeróbki mechanicznej węgla i administracji.

17 stycznia w godzinach popołudniowych ulicami Zabrza ma przejść marsz poparcia dla górników. Demonstracja zorganizowana zostanie w trakcie uroczystej Gali wręczenia Laurów Umiejętności i Kompetencji, która odbędzie się dziś w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca. Najwyższe wyróżnienie – Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji został przyznany prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu. Jednak wbrew wcześniejszym zapowiedziom prezydent nie przyjedzie do Zabrza. Mieszkańcy Gliwic wyruszą o godz. 15.00 sprzed kościoła św. Jacka w Sośnicy. Na parkingu przy stadionie Górnika Zabrze dołączą do nich mieszkańcy Zabrza. Stamtąd demonstranci przejdą pod Dom Muzyki i Tańca.

łk, aga