Wsparcie dla strajkujących pracowników Solarisa

Śląsko-dąbrowska „Solidarność” wsparła strajkującą załogę Solaris Bus & Coach. – Deklarujemy gotowość do udzielenia Wam wszelkiej możliwej pomocy w Waszej akcji strajkowej – podkreślili członkowie prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „S” w stanowisku przesłanym 27 stycznia do organizacji związkowej działającej w Solarisie.

– Rzeczą absolutnie oczywistą jest, że firma przynosząca wysokie zyski powinna sprawiedliwie dzielić się nimi z pracownikami, bo to właśnie pracownicy te zyski wypracowują. Sytuacja, w której Solaris Bus & Coach mimo trwającej pandemii osiąga najwyższy zysk w swojej historii, a nie przekłada się to na wynagrodzenia załogi, jest w naszej ocenie niedopuszczalna. Szczególnie w warunkach wysokiej inflacji, która powoduje drastyczny spadek realnej wartości płac – czytamy w stanowisku

– Jesteśmy z Wami, jesteśmy razem. Mamy głębokie przekonanie, że Wasza walka o godne wynagrodzenia zakończy się zwycięstwem, że Wasza determinacja skłoni pracodawcę do podjęcia konstruktywnego dialogu i zawarcia porozumienia dobrego dla pracowników – napisało prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”.

Bezterminowy strajk w Solaris Bus & Coach rozpoczął się w poniedziałek 24 stycznia w godzinach porannych. W przeprowadzonym referendum strajkowym za tą formą protestu opowiedziało się ponad 92 proc. głosujących. Akcja jest prowadzona przez 2 związki zawodowe działające w firmie: NSZZ „Solidarność” i OPZZ.

Związkowcy domagają się podwyżek wynagrodzeń pracowników o 800 zł brutto. Negocjacje płacowe prowadzone w firmie od września ubiegłego roku nie przyniosły porozumienia.

Zajmujący się produkcją autobusów i trolejbusów Solaris ma zakłady produkcyjne w kilku lokalizacjach w województwie wielkopolskim, m.in. w Bolechowie, Środzie Wielkopolskiej, Jasinie i Murowanej Goślinie

łk