Solidar Śląsko Dąbrow

W PKP Cargo będą rozmawiać o podwyżkach

31 stycznia w spółce PKP Cargo rozpoczną się negocjacje płacowe między przedstawicielami kolejarskich organizacji związkowych i pracodawcą. Pracownicy firmy nie mieli systemowych podwyżek wynagrodzeń od 2019 roku.

– Ludzie z rosnącą niecierpliwością czekają na podwyżki swoich płac. Mamy bardzo wysoką inflację, koszty życia cały czas rosną, pracownicy relatywnie zarabiają coraz mniej – mówi Jerzy Sośnierz, przewodniczący „Solidarności” w PKP Cargo Południowy Zakład Spółki w Katowicach.

Jak podkreśla, ze względu na trudną sytuację finansową PKP Cargo, w spółce od 2019 roku nie prowadzono rozmów w sprawie wzrostu wynagrodzeń zasadniczych. Jednak 27 sierpnia zeszłego roku stronie związkowej udało się podpisać porozumienie z pracodawcą, w którym zagwarantowano pracownikom, że od kwietnia 2022 roku wzrosną płace w spółce. Nie określono wówczas wysokości podwyżek, ale uzgodniono, że rozmowy w tej sprawie rozpoczną się w styczniu 2022 roku. W trakcie negocjacji „Solidarność” mają reprezentować Henryk Grymel, przewodniczący kolejarskich struktur „S” oraz Jan Majder, szef związku w PKP Cargo.

W porozumieniu z sierpnia 2021 roku strony uzgodniły też, że pracownicy otrzymają nagrody w wysokości 1,5 tys. zł za zaangażowanie w pracę. – Stanowiły on też swoistą rekompensatę za brak możliwości wprowadzenia w tamtym roku systemowych podwyżek – dodaje przewodniczący. Pieniądze zostały już wypłacone, w dwóch transzach, w październiku i w grudniu 2021 roku.

PKP Cargo w całym kraju zatrudnia ok.15,5 tys. osób.

aga
źródło foto: materiały prasowe PKP Cargo