Solidar Śląsko Dąbrow

Wracają kartki i kolejki

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności przygotowało dla dzieci i młodzieży żywą lekcję historii pt. „Gry i zabawy w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych”. Lekcja odbędzie się 31 sierpnia na placu Solidarności przy kopalni Wujek i potrwa od 10.00 do 14.00.

Organizatorzy przygotowali szereg edukacyjnych gier, zabaw i konkursów m.in. konkurs rysunkowy pt. „Kartki na kartki”, literacki „Moje wakacje pod cenzurą” czy quiz o wydarzeniach z Sierpnia 1980 roku. Uczestniczący w lekcji będą też mieli okazję zapoznać się z wydanymi przez Instytut Pamięci Narodowej grami: „Znaj Znak” czy „Kolejka”, która uświadamia, czym było w PRL-u stanie w kolejkach i zdobywanie różnego rodzaju produktów. – Dzieciaki tak naprawdę nie wiedzą, co to jest „kartka” na mięso, benzynę czy buty, a my to pamiętamy. Jest to próba dotarcia z historią do dzieci i młodzieży – mówi Sebastian Reńca ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. – Każdy pomysł jest dobry, by przypomnieć o wydarzeniach sprzed 33 lat. O ile starsze pokolenia pamiętają, gdzie zaczęła się droga do niepodległości, to młodsze już niekoniecznie – dodaje Reńca.

To nie jedyna impreza przygotowana przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. 2 września w samo południe przy ul. Mariackiej w Katowicach otwarta zostanie plenerowa wystawa zatytułowana „Kopalnia strajkuje…”, przygotowana wspólnie ze Społecznym Komitetem Pamięci Górników KWK ,,Wujek’’ Poległych 16 grudnia 1981 r. Będzie ona poświęcona strajkowi i pacyfikacji kopalni Wujek. Składa się z 24 plansz, w tym 9 osobnych tablic poświęconych poległym podczas pacyfikacji górnikom. – Jest to wyjątkowa wystawa, bo przede wszystkim będą zaprezentowane wcześniej niepublikowane zdjęcia z prywatnych archiwów. To byli normalni ludzie, którzy zapłacili życiem za to, że strajkowali i takich chcemy ich pokazać, jako ojców, synów i braci – mówi Sebastian Reńca.

Wystawa na ul. Mariackiej będzie prezentowana do 23 września.

Dodaj komentarz