Solidar Śląsko Dąbrow

Wieża z widokiem na „śląskie morze”

25 kwietnia przy Zbiorniku Goczałkowickim została oficjalnie otwarta wieża z widokiem na „Ptasią Beczkę”, sztuczną wyspę wybudowaną specjalnie dla rybitw rzecznych. To kolejna inwestycja zrealizowana w ramach projektu LIFE.VISTULA, którego celem jest ochrona siedlisk ptaków wodno-błotnych.

Wysoki na 15 metrów punkt obserwacyjny powstał w Wiśle Małej, w miejscu, z którego rozpościera się najlepszy widok na „Ptasią Beczkę”. Wieża znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 939 między Wisłą Wielką a miejscowością Strumień. W pobliżu platformy widokowej wybudowano także parking wraz ze zjazdem z drogi wojewódzkiej oraz altanę dla turystów.

– To idealne miejsce, aby obserwować ptaki zakładające gniazda na „Ptasiej Beczce”. Punkt obserwacyjny to również dogodne miejsce do podziwiania lokalnego krajobrazu Beskidów. Wieża ma też aspekt praktyczny, pomaga w pracy badawczej ornitologów i służy w monitorowaniu bezpieczeństwa na zbiorniku – mówiła podczas uroczystości otwarcia wieży Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.

Obiekt powstał dzięki projektowi LIFE.VISTULA, który jest realizowany od 2018 roku przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach przy współpracy z RDOŚ w Krakowie, Górnośląskim Kołem Ornitologicznym i Towarzystwem na rzecz Ziemi oraz lokalnymi samorządami. Koszt projektu to 4,3 mln euro. Środki pochodzą z programu LIFE Komisji Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz WFOŚiGW w Katowicach.

Celem programu LIFE.VISTULA jest ochrona siedlisk ptaków wodno-błotnych w Dolinie Górnej Wisły. Budowa „Ptasiej Beczki” także była możliwa dzięki środkom pochodzącym z tego programu. Inwestycja została zakończona w 2020 roku i okazała się sukcesem ornitologów. W sezonie lęgowym 2022 na wyspie znajdowało się ponad 300 gniazd mewy śmieszki, 76 gniazd rybitwy rzecznej oraz 16 gniazd mewy czarnogłowej, najrzadszego gatunku w tym miejscu. W zeszłym roku była to największa kolonia lęgowa tego gatunku w Polsce. Oficjalne otwarcie wieży widokowej zbiegło się w czasie z początkiem kolejnego sezonu lęgowego ptaków gniazdujących na sztucznej wyspie.

Agnieszka Konieczny
źródło foto: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach