Solidar Śląsko Dąbrow

Większość dzieci z naszego regionu spędzi ferie w domu

Tylko ok. 16 proc. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów skorzysta ze zorganizowanego wypoczynku w czasie ferii – wynika z informacji przekazanych przez Śląskie Kuratorium Oświaty. Dotyczy to wyjazdów na zimowiska krajowe i zagraniczne, półkolonii organizowanych przez szkoły i instytucje pozarządowe oraz zajęć oferowanych dzieciom i młodzieży przez ośrodki sportowe i placówki kulturalne. Powody tego, że zdecydowana większość dzieci spędzi ferie w domu są co najmniej dwa. Z jednej strony większość rodziców nie może sobie pozwolić na obóz zimowy dla dziecka, z drugiej półkolonii przygotowanych przez szkoły jest po prostu za mało.

Rodziców nie stać
Ponad 70 proc. rodziców, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym przez pracownię PBS stwierdziło, że nie stać ich na wysłanie dziecka na ferie. W szkołach podstawowych i gimnazjach województwa śląskiego uczy się blisko 374,5 tys. dzieci i młodzieży. Na obozy organizowane na terenie Polski wyjedzie niewiele ponad 35 tys. z nich. To mniej niż 9,5 proc. W zimowiskach zagranicznych weźmie udział zaledwie 1792 osób, czyli niespełna 0,5 proc. uczniów. Obóz narciarski w Alpach kosztuje nawet 2,5 tys. zł.

– Obozy krajowe też są bardzo drogie, to nie na moją kieszeń – mówi Radosław Majewski, ojciec dwójki gimnazjalistów. Podkreśla, że wyjazd w góry na narty może okazać się o wiele droższy od letnich wakacji nad morzem. Jego zdaniem wiele rodzin ze względów finansowych musi wybierać między wypoczynkiem letnim i zimowym, dlatego rezygnuje z wyjazdu na urlop w czasie ferii.

Półkolonie dla nielicznych
Jak informuje Anna Wietrzyk, rzeczniczka Śląskiego Kuratorium Oświaty w ŚKO zgłoszonych zostało 424 turnusów różnorodnych zajęć organizowanych przez szkoły, domy kultury i instytucje pozarządowe. Zdaniem rodziców, zwłaszcza najmłodszych uczniów, to zbyt mało w porównaniu do potrzeb. – Mieszkam w pobliżu centrum Jaworzna, działa tu kilka szkół podstawowych, ale żadna z nich nie organizuje półzimowiska dla najmłodszych dzieci – mówi pani Joanna, mama dziesięcioletniej Madzi.

Podobnie jest w innych miastach województwa śląskiego. Z półkolonii w szkołach skorzysta niewiele dzieci, a zapisy na nie zostały zamknięte już wiele tygodni przed feriami. – W gestii samorządów powinno leżeć to, by szkoły podczas ferii były otwarte. W tym czasie nauczyciele mają urlop, ale prowadzenie zajęć sportowych czy artystycznych można przecież zlecić osobom z zewnątrz, chociażby nauczycielom, którzy wcześniej zostali zwolnieni – mówi Lesław Ordon, przewodniczący Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność.

Część pracujących rodziców próbuje się ratować wysyłając dziecko na zajęcia organizowane przez instytucje pozarządowe czy parafie. Z półkolonii przygotowanych przez salezjanów w parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego w Sosnowcu skorzysta 45 uczniów szkoły podstawowej. – Staramy się zagospodarować dzieciom wolny czas, żeby nie siedziały przed komputerami i telewizorami. Organizujemy warsztaty plastyczne, artystyczne i taneczne – mówi ks. Bartosz Mikuła z parafii św. Rafała Kalinowskiego. Podkreśla, że dzieci, które były zainteresowane tą ofertą było więcej, ale parafia nie ma warunków, by przyjąć wszystkich chętnych. Jego zdaniem oferta cieszyła się dużym zainteresowaniem także ze wzgędu na przystępną cenę.

Wymuszony urlop
W trakcie badania PBS 56 proc. ankietowanych przyznało, że weźmie urlop wypoczynkowy w zimie tylko ze względu na ferie, ale najchętniej zachowaliby wolne dni na inny czas. Zdaniem Lesława Ordona część rodziców musi skorzystać z urlopu, bo nie jest w stanie w inny sposób zapewnić dziecku opieki. W tym roku do tego grona dołączyli rodzice sześciolatków, które zostały objęte obowiązkiem szkolnym. Dla tych dzieci szkoły nie przygotowały żadnych dodatkowych propozycji półkolonii. – Jest to kolejny przykład na to, że rząd wprowadził obowiązek szkolny dla sześciolatków, ale wiele obowiązków z nim związanych przerzucił na rodziców, którzy zostali pozostawieni sami sobie – mówi Lesław Ordon.

Agnieszka Konieczny
 

Dodaj komentarz