Trwa strajk we wszystkich kopalniach JSW

Drugą dobę trwa strajk we wszystkich kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dziś w Warszawie przedstawiciele Wspólnej Reprezentacji Związków Zawodowych JSW spotkają się z Radą Nadzorczą spółki.

– Czekamy na merytoryczne, konstruktywne rozmowy, które doprowadzą do jak najszybszego zażegnania konfliktu. Całą odpowiedzialność za ten konflikt ponosi wyłącznie prezes spółki – powiedział przed spotkaniem z Radą Nadzorczą Roman Brudziński, wiceprzewodniczący Solidarności w JSW.

Brudziński informuje, że strajkujący górnicy są coraz bardziej zdeterminowani i gotowi do zaostrzenia protestu. – Ze względu na dzisiejsze rozmowy nie chcieliśmy podejmować jakichkolwiek decyzji dotyczących zmiany charakteru akcji protestacyjnej. W dalszym ciągu jest to strajk rotacyjny. Dzisiaj na pierwszej zmianie bierze w nim udział ok. 80 proc. pracowników JSW – dodaje Brudziński.

Przerwanie strajku górnicy uzależniają od realizacji pięciu postulatów, m.in. wycofania dyscyplinarnych zwolnień liderów związkowych z kopalni Budryk oraz natychmiastowego odwołania zarządu JSW. Żądają też wycofania decyzji o wypowiedzeniu trzech porozumień zbiorowych obowiązujących w spółce.

aga, bg