Solidar Śląsko Dąbrow

Warto należeć do Solidarności

Pod koniec ubiegłego roku w dwóch firmach należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej powstała Solidarność. Pracownicy JSW Ochrona oraz JSW IT Systems zorganizowali się, by walczyć o poprawę warunków pracy.
 
Solidarność w JSW Ochrona działa od grudnia zeszłego roku. 7 stycznia przedstawiciele nowo utworzonej komisji zakładowej NSZZ „S” rozpoczęli spotkania z pracownikami. – Zamierzamy dotrzeć do wszystkich kopalń i firm należących do JSW. Będziemy pytać pracowników ochrony o problemy i potrzeby, a następnie przekażemy ich oczekiwania pracodawcy. Podczas tych spotkań chcemy również mówić o korzyściach płynących z przynależności do związku zawodowego i przedstawiać nasze cele. Liczymy na to, że w ten sposób zachęcimy kolejne osoby do zapisywania się do Solidarności – podkreśla Iwona Ciszoska, przewodnicząca zakładowej „S”.
 
Chcą więcej zarabiać
JSW Ochrona jest młodą spółką, działającą zaledwie od roku i zatrudniającą ok. 450 pracowników. Firma zajmuje się ochroną obiektów należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Przewodnicząca zakładowej Solidarności podkreśla, że część osób posiada umowy o pracę, pozostałe zostały zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. – Każdy pracownik mógł sam zdecydować, jaką umowę chce dostać. Młodzi pracownicy najczęściej wybierali umowy o pracę, dzięki czemu zyskali stabilizację. W porównaniu z innymi firmami ochroniarskimi warunki pracy nie są złe, ale to nie oznacza, że nie mamy nic do zrobienia. Przede wszystkim chcielibyśmy zawalczyć o wyższe wynagrodzenia. Zarobki w spółce są zbliżone do płacy minimalnej. Kolejną ważną kwestią będzie przekonanie pracodawcy do utworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych – zaznacza przewodnicząca „S” w JSW Ochrona. Jednym z celów nowo utworzonej organizacji związkowej jest także pomoc pracownikom w zdobywaniu nowych kwalifikacji. – Chcielibyśmy organizować kursy na miejscu, żeby ludzie nie musieli jeździć po całym województwie. To byłoby spore udogodnienie – dodaje Iwona Ciszoska.
 
Trzeba mieć reprezentację
O tym, że warto należeć do Solidarności, przekonali się już pracownicy spółki JSW IT Systems, która do końca ubiegłego roku działała pod nazwą Advicom JSW. – Firma Advicom powstała ponad 20 lat temu i nigdy nie było w niej zakładowej organizacji związkowej. Postanowiliśmy to zmienić i w październiku zeszłego roku zorganizowaliśmy się w Solidarność. Doszliśmy do wniosku, że jak nie będziemy mieć swojej reprezentacji, to podczas rozmów z pracodawcą nic nie osiągniemy – mówi Tomasz Kozłowski, przewodniczący zakładowej „S”. Jak zaznacza, w firmie przez wiele lat nie było zbiorowych podwyżek wynagrodzeń. Pracodawca przyznawał jedynie podwyżki indywidualne. – Jedne osoby dostawały podwyżki, inne nie. To doprowadziło do dysproporcji płacowych wśród osób zatrudnionych na tych samych stanowiskach. Naszym celem są podwyżki dla wszystkich pracowników – mówi Tomasz Kozłowski.
 
Pierwsze działania
Niewielki krok w tym kierunku został już zrobiony. Już miesiąc po zarejestrowaniu związku przedstawiciele Solidarności podpisali z pracodawcą porozumienie płacowe. Dzięki niemu zarobki pracowników, którzy przez trzy ostatnie lata nie mieli żadnych podwyżek i nie otrzymali dodatku funkcyjnego, wzrosły o kilka procent. Dzięki staraniom zakładowej Solidarności w listopadzie zeszłego roku pracownicy otrzymali nagrodę z okazji 20-lecia firmy. W zależności od stażu pracy wyniosła on od 500 do 1500 zł brutto. Natomiast przed Świętami Bożego Narodzenia w spółce wypłacona została premia wynosząca średnio 1000 zł brutto. – To nasze pierwsze działania, ale jeszcze wiele kwestii wymaga wyprostowania. Teraz czekamy na negocjacje płacowe. Pracodawca obiecał, że rozmowy rozpoczną się 17 stycznia – dodaje Tomasz Kozłowski. Jak podkreśla, z inicjatywy Solidarności w porozumieniu podpisanym w listopadzie zeszłego roku z przedstawicielami zarządu spółki znalazł się zapis mówiący o wprowadzeniu branżowego święta. – 8 czerwca będziemy obchodzić dzień informatyka, ale do uzgodnienia pozostaje jeszcze wysokość nagrody, którą pracownicy otrzymają z tego tytułu – zapowiada przewodniczący.
 
Kolejne wyzwania
Przedstawiciele zakładowej Solidarności chcieliby także, by pracownicy zatrudnieni w działach, które świadczą usługi całą dobę, otrzymywali dodatkowe świadczenia. Chodzi o specjalne dodatki za pracę w soboty, niedziele oraz dni świąteczne. – Mamy nadzieję, że ten temat, podobnie jak kwestia wysokości nagrody z okazji Dnia Informatyka, zostanie poruszony podczas najbliższych rozmów płacowych – dodaje Tomasz Kozłowski. Przewodniczący zaznacza, że kolejnym ważnym celem dla „S” jest przywrócenie nagród jubileuszowych, które zostały zlikwidowane 10 lat temu.
 
W JSW IT Systems zatrudnionych jest około 230 osób. Firma zajmuje się kompleksową obsługą informatyczną Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która od zeszłego roku jest jej jedynym właścicielem.

Agnieszka Konieczny

źródło foto: freepik.com/rawpixel.com
 

Dodaj komentarz