Solidarni z Solidarnością
To tytuł filmu dokumentalnego poświęconego pomocy udzielanej osobom internowanym po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1980 roku oraz ich rodzinom. Akcją pomocy objęci byli także opozycjoniści z Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego represjonowani w latach 80-tych ubiegłego wieku.
Pod koniec grudnia zeszłego roku dokument miał internetową premierę w portalu YouTube. Swoimi wspomnieniami dzielą się w nim współtwórcy i współpracownicy Biskupiego Komitetu Pomocy Więzionym i Internowanym powołanego przez biskupa katowickiego Herberta Bednorza. Wśród nich są m.in. obecny metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz prof. Grzegorz Opala, w 1980 roku lekarz Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach oraz przewodniczący Solidarności w Śląskiej Akademii Medycznej, a w latach 2000-2001 minister zdrowia. Pod opieką komitetu biskupiego znajdowało się ok. 2,5 tys. osób potrzebujących różnego rodzaju wsparcia. Wśród osób opowiadających o swoich przeżyciach są także opozycjoniści, do których ta pomoc trafiała.
Autor filmu, śląski dziennikarz Adam Turula podkreśla, że skala pomocy udzielanej represjonowanym opozycjonistom oraz ich rodzinom była ogromna. – To była akcja masowa i spontaniczna, płynąca z potrzeby serca. Osób, które potrzebowały wsparcia było bardzo dużo, znajdowały się wszędzie. Udzielano im zarówno pomocy materialnej, jak i prawnej, lekarskiej, a nawet socjalnej poprzez organizowanie wypoczynku dla dzieci i młodzieży – mówi dziennikarz. Podkreśla, że w pomoc zaangażowanych było także mnóstwo darczyńców z państw zachodnich oraz kościoły, związki wyznaniowe, a nawet rządy innych państw. Do Polski przekazywane były pieniądze, dary rzeczowe oraz żywność.
Prace nad filmem trwały trzy lata. Dokument powstał w ramach projektu „Pamiętamy – dziękujemy za solidarność z Solidarnością” realizowanego przez Stowarzyszenie Porozumienie Katowickie 1980. Wśród osób, które dzielą się swoimi wspomnieniami jest również prezes Stowarzyszenia Andrzej Rozpłochowski, jeden z przywódców strajku w Hucie Katowice w 1980 roku oraz jeden z sygnatariuszy Porozumienia Katowickiego.
aga
źródło foto: archiwum prof. Grzegorza Opali