Solidar Śląsko Dąbrow

W środę pikieta przed Tauronem

W środę 27 kwietnia pracownicy spółek Grupy Kapitałowej Tauron Polska Energia S.A. będą protestować przed siedzibą władz holdingu w Katowicach. Zgodnie z założeniami związków zawodowych, które organizują akcję, w pikiecie ma wziąć udział 10 proc. zatrudnionych w grupie, czyli co najmniej 2800 osób. Związkowcy domagają się podwyżek wynagrodzeń i sprzeciwiają się likwidacji miejsc pracy w zakładach wchodzących w skład grupy. Protestują też przeciwko lekceważeniu dialogu ze stroną społeczną, zarówno przez zarząd całej grupy, jak i zarządy poszczególnych zakładów.

– W spółkach wchodzących w skład Tauronu zostały wszczęte spory zbiorowe dotyczące płac. Od początku roku trwają rozmowy związków zawodowych z zarządami tych spółek , ale to dialog pozorowany. Nie padają żadne konkrety. Nie możemy czekać bez końca – mówi Waldemar Sopata, przewodniczący Solidarności w Południowym Koncernie Węglowym. – Narastające konflikty dotyczą nie tylko płac, ale również przekształceń i zmian organizacyjnych, których skutkiem jest m.in. likwidacja miejsc pracy – dodaje Justyna Latos, przewodnicząca Solidarności w katowickim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej i wiceprzewodnicząca Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność.

– Nie zgadzamy się z polityką ślepego ograniczania kosztów i dzikiej restrukturyzacji w sytuacji, gdy zarządy wydają miliony złotych na sponsorowanie niemalże wszystkiego. Ta pikieta jest pierwszą, ale nie ostatnią. Jeśli zarządy nie zmienią swoich działań, to podejmiemy kolejne kroki, do strajku włącznie – napisali w ulotce, które będzie kolportowana w dniu pikiety, członkowie Komitetu Protestacyjnego Rady Społecznej Grupy Kapitałowej Tauron Polska Energia S.A. W skład Komitetu wchodzą przedstawiciele wszystkich organizacji związkowych działających w koncernie.

Tauron Polska Energia S.A. jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. Dysponuje kapitałem wartym ok. 14 miliardów zł i zatrudnia 28 tysięcy osób.

Pikieta przed siedzibą zarządu Grupy Kapitałowej Tauron Polska Energia S.A. przy ul. Lwowskiej 23 w Katowicach rozpocznie się o godz. 11.00. Wcześniej, o godz. 9.30, w Jaworznie przed siedzibą zarządu Południowego Koncernu Węglowego S.A. przy ul. Grunwaldzkiej 37 odbędzie się pikieta górników z Zakładów Górniczych Sobieski i Janina. Po tej pikiecie górnicy pojadą do Katowic i dołączą do kolegów z pozostałych spółek grupy.

Dodaj komentarz