Solidar Śląsko Dąbrow

W poniedziałek WRDS o przyszłości kopalni Krupiński

Przyszłość kopalni Krupiński w Suszcu będzie głównym tematem zaplanowanych na poniedziałek 24 października obrad Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach. Spotkanie WRDS odbędzie się w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności przy ul. Floriana 7. Początek o godz. 11.00.
 
W posiedzeniu obok partnerów społecznych zasiadających w WRDS udział wezmą: wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej Tomasz Gawlik, dyrekcja kopalni Krupiński, reprezentanci organizacji związkowych z tej kopalni i z JSW oraz przedstawiciele władz samorządowych z Suszca, Pawłowic, Orzesza, Żor, Mikołowa i Pszczyny.
 
Zarząd JSW S.A., do której należy kopalnia Krupiński, zamierza w 2017 roku przekazać ten zakład do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Protestują przeciwko temu organizacje związkowe oraz władze samorządowe miast i gmin związanych z kopalnią.
 
Zamiar przekazania kopalni Krupiński do SRK zarząd JSW przedstawił 8 sierpnia, powołując się na wyniki analiz, według których kopalnia w Suszcu znajduje się w stanie trwałej nierentowności, a przeanalizowane scenariusze nie wykazują możliwości odzyskania jej w przyszłości. Z kolei reprezentanci strony społecznej wskazują, że te analizy był prowadzone
w okresie, gdy ceny węgla na światowych rynkach osiągnęły minimum. Argumentują, że obecna sytuacja na rynku węgla koksującego i energetycznego pokazuje, iż decyzja o likwidacji kopalni jest całkowicie nieracjonalna i nieuzasadniona ekonomicznie. W ocenie związków zawodowych przy obecnym poziomie wydobycia w kopalni Krupiński sięgającym 2 mln ton rocznie i koszcie wydobycia nieznacznie przekraczającym 200 zł za tonę, zakład w Suszcu ma perspektywę opłacalnego funkcjonowania przez co najmniej kilkanaście lat.
 
Kopalnia Krupiński zatrudnia obecnie blisko 2200 pracowników.
 
ny
źródło foto: commons.wikimedia.org/Hanys90 CC BY 3.0
 

Dodaj komentarz