Solidar Śląsko Dąbrow

W Centrum Serwisowym Pendolino wynegocjowali wzrost płac

O 800 zł brutto wzrosną od kwietnia wynagrodzenia pracowników Centrum Serwisowego Pendolino. To efekt starań strony związkowej. Na podwyżkę w tej wysokości składa się wzrost stawek zasadniczych oraz miesięcznej premii regulaminowej, która wynosi 10 proc. podstawowego wynagrodzenia pracownika.

– Musieliśmy wypracować kompromis. Porozumienie dobre i dla pracowników, i dla firmy. Myślę, że te 800 zł brutto takim porozumieniem właśnie jest. Pracodawca zdaje sobie sprawę z tego, że by przetrwać na rynku musi mieć doświadczonych pracowników, a tych nie utrzyma bez godnych wynagrodzeń – mówi Mirosław Breuer, szef „Solidarności” w Centrum Serwisowym Pendolino. Jak zaznacza, wraz z podniesieniem stawek zasadniczych wzrosną także pochodne liczone od podstaw wynagrodzeń takie jak stawki za nadgodziny, czy dodatek za pracę w nocy, który będzie już wynosił blisko 7 zł brutto za godzinę.

Mirosław Breuer dodaje, że tegoroczne rozmowy płacowe przebiegały sprawnie. Rozpoczęły się na początku lutego, a porozumienie udało się podpisać podczas trzeciego spotkania negocjacyjnego, które odbyło się 24 marca.

Centrum Serwisowe Pendolino wchodzi w skład warszawskiego oddziału Alstom Konstal. Posiada zakłady w Olszynce Grochowskiej i Nadarzynie i w sumie zatrudnia ok. 200 pracowników. Zapisami porozumienia objęci zostaną zarówno pracownicy zatrudnieni w Olszynce Grochowskiej, jak i Nadarzynie, ale wyjątek stanowią osoby, które rozpoczęły pracę w firmie po 1 kwietnia 2022 roku.

„Solidarność” działająca w Centrum Serwisowym Pendolino wchodzi w skład Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „S” w Alstom Konstal w Chorzowie.

aga
źródło foto: materiały prasowe Alstom