Strajkujący gotowi do zaostrzenia protestu. Czekają na decyzje Rady Nadzorczej

Ponad trzy godziny trwało spotkanie przedstawicieli Wspólnej Reprezentacji Związków Zawodowych JSW z Radą Nadzorczą spółki. – Rozmawialiśmy dłużej niż wcześniej zakładano i muszą powiedzieć, że były to wreszcie rozmowy merytoryczne – powiedział po zakończeniu spotkania Roman Brudziński, wiceprzewodniczący Solidarności w JSW.

– Członkowie Rady pytali nas o przyczny strajku, dlaczego do tego doszło, o naszą ocenę powodów konfliktu i problemów w spółce. Przedstawiciele załogi JSW zasiadający w Radzie potwierdzili fakt, że od długiego czasu rosła presja załóg na organizacje związkowe, aby wreszczcie ostro zareagować na cały ten galimatias w spółce. Po prostu wszyscy pracownicy mają już serdecznie dość prezesa i wiecznej niepewności, co dalej ze spółką, co z ich miejscami pracy i zarobkami – podkreślił Brudziński. – Członkowie Rady wysłuchali naszych argumentów bardzo uważnie i mam nadzieję, że znajdzie to odzwierciedlenie w decyzjach Rady, która zbiera się dziś na nadzwyczajnym posiedzeniu – dodał.

We wszystkich kopalniach i zakładach JSW już drugą dobę trwa strajk. Ponad 18 tys. ludzi przychodzi do pracy, ale pozostają na cechowniach. Na dół zjeżdżają tylko służby utrzymania ruchu zakładów, aby zabezpieczyć wyrobiska. – Kopalnia to jest nasza dobrodziejka, nasze wspólne dobro i my o nią dbamy – tłumaczy Andrzej Ciok, szef „S” w kopalni Jas-Mos.  Strajk ma na razie charakter rotacyjny, ale górnicy są w każdej chwili gotowi na zaostrzenie protestu. – Napięcie jest coraz większę. Przychodzą do nas ludzie mówiąc, żebyśmy już zaostrzyli strajk – dodaje.  Na razie jednak protestujący czekają jeszcze na to, jakie będą dzisiejsze decyzje Rady Nadzorczej JSW.

Przerwanie strajku górnicy uzależniają od realizacji pięciu postulatów, m.in. wycofania dyscyplinarnych zwolnień liderów związkowych z kopalni Budryk oraz natychmiastowego odwołania zarządu JSW. Żądają też wycofania decyzji o wypowiedzeniu trzech porozumień zbiorowych obowiązujących w spółce.

ny, łk