Solidar Śląsko Dąbrow

Spór w Bitronie

W sosnowieckim Bitronie rozpoczął się spór zbiorowy. Związki zawodowe domagają się zagwarantowania przez pracodawcę utrzymania obecnego poziomu zatrudnienia i poziomu wynagrodzeń. – My nie żądamy dużo, nie domagamy się żadnych podwyżek, chcemy tylko utrzymać to, co udało nam się wynegocjować przed kilkoma miesiącami – mówi Izabela Będkowska, przewodnicząca Solidarności w Bitronie.

We wrześniu zeszłego roku zakładowa Solidarność po wielomiesięcznym sporze z pracodawcą podpisała porozumienie, dzięki któremu udało się uratować ponad 200 miejsc pracy w firmie. – Ponad 200 osób, którym kończyły się czasowe umowy o pracę, otrzymało nowe kontrakty, w tym spora część umowy na czas nieokreślony. Jednocześnie zagwarantowano nam, że do końca roku zatrudnienie w firmie nie spadnie poniżej 600 pracowników – przypomina Będkowska.

W listopadzie związkowcy przystąpili do rozmów na temat warunków wynagrodzeń w 2012 roku. – Pracodawca przyjął sztywne stanowisko. Nie dość, że stanowczo wykluczył podwyżki płac, to w dodatku chce zmienić zasady wynagradzania, co spowoduje realny spadek płac w naszej firmie. Co gorsza, nadal dąży do tego, aby ograniczać zatrudnienie w Bitronie poprzez zwalnianie własnych pracowników i wprowadzanie na ich miejsce firm zewnętrznych. Pracownicy zagrożeni zwolnieniami i drastyczną obniżką płac zaczynają czuć, że nie mają nic do stracenia. Dlatego rozpoczęliśmy spór zbiorowy – tłumaczy przewodnicząca zakładowej „S”

Dwa zasadnicze postulaty w sporze to zagwarantowanie poziomu zatrudnienia z dnia 31 grudnia 2011 roku przez okres 3 lat oraz zachowanie dotychczasowych przywilejów płacowych. Jak podkreślają eksperci Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności, wspierający organizację zakładową związku w Bitronie, są to wyważone żądania, które mają na celu przede wszystkim ochronę miejsc pracy, bez zwiększania kosztów pracy u pracodawcy.

Bitron produkuje podzespoły dla przemysłu motoryzacyjnego i sprzętu AGD. Zatrudnia ok. 650 osób, a ponadto około 400 z tzw. firm zewnętrznych. Większość zatrudnionych w sosnowieckiej firmie to kobiety. Średnia płaca pracowników produkcyjnych nie przekracza 2 tys. zł brutto.
 

Dodaj komentarz