Solidar Śląsko Dąbrow

Śląskie Westerplatte

Dla mnie i nie tylko dla mnie, dla ludzi tu na Śląsku i dla całej Polski, byliście śląskim, polskim Westerplatte. W 39 roku mówiło się, że Westerplatte broni się dalej, tak my słuchaliśmy tych komunikatów, że Piast i Ziemowit strajkują dalej. Bardzo wam za to dziękuję, w imieniu „Solidarności”, śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, „Solidarności” z Piasta i Ziemowita – powiedział podczas rocznicowych uroczystości w kopalni Piast-Ziemowit Dominik Kolorz, szef regionalnych struktur „S” .

14 grudnia w kopalni Piast-Ziemowit zainaugurowano obchody 40. rocznicy najdłuższego strajku w stanie wojennym. Ponad tysiąc górników z kopalni Piast w Bieruniu strajkowało 650 m pod ziemią przez dwa tygodnie od 14 do 28 grudnia 1981 roku. Tylko kilka dni krócej, od 15 do 24 grudnia strajkowali górnicy z sąsiedniej kopalni Ziemowit w Lędzinach. Dziś oba zakłady działają wspólnie jako ruchy wydobywcze kopalni Piast-Ziemowit.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się o świcie. Przed kopalnią Piast stanęły milicyjne pojazdy i transportery opancerzone. Członkowie grup rekonstrukcyjnych w mundurach ZOMO ogrzewali się przy koksiakach. Na telebimie wyświetlano zdjęcia i filmy dotyczące tamtych wydarzeń, w tym film „Najdłuższa szychta” Wojciecha Wikarka, a także teledyski zespołów „Mantra” i „Krzywa Alternatywa” poświęcone strajkującym z Piasta.

Kolejnym punktem uroczystości był bieg pamięci. Uczestnicy biegu sprzed bramy kopalni Piast pobiegli do oddalonej o 15 kilometrów kopalni Ziemowit. Biegaczom na starcie towarzyszyli uczestnicy strajku w kopalni Piast w grudniu 1981 roku: Andrzej Oczko, Adam Urbańczyk, Kazimierz Graca, Andrzej Makosz. Symbolicznie z grupą uczestników przebiegli oni kilka metrów.

W biegu uczestniczyła Weronika Nowakowska, utytułowana polska biathlonistka, mieszkanka Bierunia. – Moja rodzina to oczywiście też górnicy, tata, wujek brali udział w tym pamiętnym strajku w 81 roku. Dlatego dla mnie to jest też taki sentyment. Biegniemy tak jak na koszulce jest napisane – „Ocalić od zapomnienia”, z takim przekazem – mówiła Nowakowska.

15 grudnia będzie drugim dniem rocznicowych obchodów. O godz. 9:00 w cechowni kopalni Piast odbędzie się uroczystość odsłonięcia Piastowskiego Krzyża Wolności na ołtarzu św. Barbary. O godz. 10:00 w pobliskim kościele św. Barbary w Bieruniu odprawiona zostanie msza św. w intencji uczestników strajku w 1981 roku i ich rodzin.

ak, tk, ny