Solidar Śląsko Dąbrow

Wyższe płace w gliwickim Tenneco

Do 10 kwietnia na konta większości pracowników Tenneco Automotive Eastern Europe w Gliwicach wpłyną wyższe wypłaty. Dzięki staraniom zakładowej „Solidarności” ich stawki godzinowe wzrosną średnio o 6,5 proc. W tym roku związkowcy wynegocjowali też podwyżki dla pracowników etatowych zatrudnionych w biurach inżynierskich i w administracji.

Negocjacje płacowe obejmujące pracowników godzinowych zakończone zostały w gliwickim Tenneco 17 marca, po sześciu miesiącach trudnych rozmów przedstawicieli związku z pracodawcą. – To dobre porozumienie. Trzeba na nie spojrzeć przez pryzmat pandemii, której skutki firmy motoryzacyjne cały czas odczuwają. Ostatecznie pracownicy powinni być zadowoleni, choć pewnie znajdą się osoby, które chciałyby jeszcze więcej. Jednakże musimy patrzeć na dobro całego zakładu. Podczas rozmów wsłuchiwaliśmy się w argumenty pracodawcy, zależało nam na wypracowaniu kompromisu i poprawie warunków pracy, a nie na walce z zarządem firmy – mówi Mariusz Kruków, przewodniczący „Solidarności” w Tenneco Automotive Eastern Europe w Gliwicach.

Przypomina, że w zeszłym roku związkowcy również wynegocjowali podwyżki dla pracowników godzinowych. Wówczas ich stawki wzrosły średnio o 8 proc. – W przeciągu dwóch trudnych lat pandemii, udało nam się uzyskać podwyżki dla pracowników godzinowych w wysokości średnio 15 proc. – dodaje przewodniczący zakładowej „Solidarności”. Jak podkreśla, na podstawie stawek godzinowych wynagradzanych jest ok. 1000 osób, są to m.in. pracownicy produkcji i logistyki.

Dzięki staraniom zakładowej „Solidarności” w tym roku podwyżki dostali też pracownicy etatowi zatrudnieni w biurach inżynierskich i w administracji, których w gliwickiej firmie jest ok. 400. Ich pensje wzrosły od 1 stycznia średnio o 7 proc. Mariusz Kruków dodaje, że ta grupa pracowników w zeszłym roku nie miała podwyżek zbiorowych.

Tenneco Automotive Eastern Europe w Gliwicach produkuje amortyzatory do różnych marek samochodów. „Solidarność” powstała w fabryce pod koniec 2018 roku. Mariusz Kruków pełni funkcję przewodniczącego tej organizacji dopiero od listopada 2019 roku. Od tego momentu związek cały czas się rozwija, tylko w zeszłym roku do „S” zapisało się 150 kolejnych osób. W sumie organizacja związkowa liczy już 230 członków.

aga