Ruszyło referendum JSW
W Jastrzębskiej Spółce Węglowej rozpoczęło się referendum w sprawie przystąpienia do generalnego strajku solidarnościowego w regionie. Głosowanie zakończy się w czwartek 17 stycznia.
W części kopalń JSW głosowanie rozpoczęło się w wtorek 15 stycznia przed rozpoczęciem porannej zmiany, w innych ruszy dzień później. – Dzisiaj od rana głosują już pracownicy kopalni Jas-Mos, Pniówek i Budryk. Jutro referendum wystartuje na kopalni Zofiówka, Krupiński i Borynia – informuje Roman Brudziński, wiceprzewodniczący Solidarności w JSW.
Referendum w kopalniach JSW poprzedzone jest masówkami, podczas których pracownikom przekazywane są informacje dotyczące powodów planowanego strajku generalnego – Na masówkach rozmawiamy o postulatach Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego oraz wyjaśniamy, dlaczego protest ma mieć formułę strajku solidarnościowego. W polskim prawie nie ma możliwości zorganizowania strajku przeciwko rządowi, co jest chyba ewenementem na skalę europejską. Jedyną możliwością zastrajkowania w wielu zakładach na raz przeciwko złej polityce rządzących jest właśnie strajk solidarnościowy – mówi Brudziński. – Gdy kilka miesięcy temu strajkowaliśmy w JSW, otrzymaliśmy wsparcie wszystkich central związkowych, więc tym bardziej dzisiaj nie możemy stać z boku – dodaje wiceszef „S” w JSW.
Oprócz głosowania w referendum, w cechowniach jastrzębskich kopalń prowadzona jest również zbiórka podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską w sprawie zawieszenia pakietu klimatyczno-energetycznego Unii Europejskiej. – Pakiet klimatyczny to ogromne koszty zarówno dla budżetu państwa, jak i dla budżetów domowych polskich rodzin. To również utrata setek tysięcy miejsc pracy w naszym kraju. Gdy ceny energii dla przedsiębiorstw drastycznie wzrosną zakłady z branż energochłonnych poupadają lub zostaną przeniesione poza granicę naszego kraju. Jeżeli koksownie i huty wyniosą się z Polski, my będziemy mieć problem ze sprzedażą naszego węgla – podkreśla Roman Brudziński.
W ubiegłym tygodniu akcja referendalna zakończyła się w Kompanii Węglowej i Południowym Koncernie Węglowym. Pracownicy obu spółek opowiedzieli się za przeprowadzeniem strajku. 17 stycznia referendum rozpocznie się w Katowickim Holdingu Węglowym.