Rozpoczeła się kolejna runda rozmów delegacji rządowej z MKPS

11 stycznia o godzinie 14.00 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpoczęła się kolejna runda rozmów pomiędzy przedstawicielami Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego i delegacją rządową.

Poprzednie negocjacje, które odbyły się sobotę 10 stycznia, zostały zerwane po tym, gdy okazało się, że strona rządowa nie ma pełnomocnictw do zawierania wiążących uzgodnień ze stroną społeczną. – W nocy z soboty na niedzielę otrzymaliśmy drogą mailową oświadczenie, że delegacja rządowa otrzymała niezbędne pełnomocnictwa od premier Ewy Kopacz do prowadzenia negocjacji i że ewentualne porozumienie wypracowane podczas tego spotkania będzie honorowane – powiedział przed rozpoczęciem rozmów Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.

Przewodniczący podkreślił, że warunkiem zawarcia porozumienia i zakończenia akcji protestacyjnych trwających w kopalniach jest odstąpienie strony rządowej od zamiaru likwidacji tych zakładów. – Na to czekają załogi protestujących kopalń. Rządowy program restrukturyzacji górnictwa musi trafić do kosza, wtedy możemy rozpocząć rozmowę na temat nowych rozwiązań – zaznaczył Grzesik.

Na wynik rozmów w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim czekają uczestnicy akcji protestacyjnych w kopalniach, które zgodnie z rządowym programem zostały wytypowane do zamknięcia. Łącznie w 4 kopalniach pod ziemią protestuje ok. 2 tys. górników. Z kolei pracownicy przeróbki mechanicznej węgla oraz osoby zatrudnione w administracji kopalń prowadzą akcję protestacyjną na powierzchni.

łk