Solidar Śląsko Dąbrow

Referendum w Tauron Wytwarzanie

Pracownicy Tauron Wytwarzanie poparli akcję strajkową w regionie. „Tak” dla strajku generalnego powiedziało 98 proc. głosujących. Frekwencja wyniosła 55 proc. W sumie w głosowaniu wzięło udział 2385 osób.

W skład Grupy Tauron Wytwarzanie wchodzi katowicka centrala oraz dziewięć zakładów, zlokalizowanych również w Małopolsce, na Podbeskidziu i woj. podkarpackim. Dlatego, jak zaznacza Krzysztof Junik z Solidarności Tauron Wytwarzanie przeprowadzenie głosowania wymagało ogromnego wysiłku organizacyjnego. – W każdym zakładzie znajdowały się dwie urny, stała i mobilna, z którą związkowcy chodzili po wydziałach. W ten sposób chcieliśmy dotrzeć do wszystkich pracowników. Nie było to łatwe, ponieważ większość zakładów pracuje w systemie czterobrygadowym – mówi Krzysztof Junik. Podkreśla, że głosowanie rozpoczęło się w poniedziałek 14 stycznia, a już we wtorek wieczorem było wiadomo, że próg wyborczy został przekroczony. W mniejszych zakładach znajdujących się poza woj. śląskim frekwencja wyniosła nawet 80 proc.

Zdaniem Junika, dla pracowników branży energetycznej jednym z najważniejszych postulatów zgłoszonych przez Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy jest żądanie utrzymania rozwiązań emerytalnych przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze. Podkreśla, że w Tauron Wytwarzanie jest duża grupa pracowników, których ten problem bezpośrednio dotyka. – Pozostałe postulaty MPKS są również bardzo ważne. Przecież unijny pakiet klimatyczny czy umowy śmieciowe to zagadnienia, które dotyczą każdego, bez względu na to, gdzie pracuje. Wyniki głosowania pokazują, że pracownicy doskonale rozumieją te problemy – podkreśla.

Dodaj komentarz