Solidar Śląsko Dąbrow

PSA deklaruje utrzymanie miejsc pracy w fabrykach Opla

Umowa dotycząca sprzedaży firmy Opel koncernowi PSA zawiera zapisy dotyczące uznania przez nowego właściciela wszystkich obowiązujących porozumień ze stroną społeczną
– poinformowała Europejska Rada Zakładowa Opel/Vauxhall zrzeszająca przedstawicieli związków zawodowych z europejskich fabryk koncernu.
 
O przejęciu europejskiej części koncernu General Motors przez francuski PSA, właściciela marek Citroen i Peugeot, spółki poinformowały w poniedziałek 6 marca. Warta 2,2 mld euro transakcja dotyczy 12 zakładów produkcyjnych zatrudniających łącznie ok. 40 tys osób. Nowy właściciel zadeklarował utrzymanie miejsc pracy w tych fabrykach. 
 
Również 6 marca komunikat w sprawie fuzji wydała Europejska Rada Zakładowa Opel/Vauxhall, w której zasiadają m.in. przedstawiciele gliwickiej fabryki Opla. W dokumencie podkreślono,
że stronie społecznej udało się przeforsować, aby podstawowe żądania związków zawodowych zostały uwzględnione w umowie pomiędzy GM i PSA. – W celu zagwarantowania możliwie najwyższego poziomu niezależności marek i firmy, udało nam się osiągnąć to, że wszystkie podmioty tworzące Opel/Vauxhall i będące podstawą transakcji będą wciągnięte w ramy jednego podmiotu Opel/Vauxhall. Ponadto osiągnęliśmy również to, że obecny wszechstronny poziom współdecydowania będzie nadal istniał w pełnym zakresie po sprzedaży – podkreśla cytowany w oświadczeniu Wolfgang Schäfer-Klug, przewodniczący Europejskiej Rady Zakładowej Opel/Vauxhall. 
 
Jak zaznacza Mariusz Król, przewodniczący Solidarności w General Motors Manufacturing Poland, w umowie dotyczącej przejęcia Opla przez PSA znalazły się gwarancje poszanowania przez nowego właściciela wszystkich obowiązujących umów i porozumień zbiorowych.
– Przestrzeganie obowiązujących porozumień, umów oraz wspólnych ustaleń jest podstawowym warunkiem zapewnienia pewnych, stabilnych i bezpiecznych miejsc pracy,
a także trwałej pracy i rozwoju naszych zakładów w tym ważnym okresie przejściowym. Pracownicy Opel/Vauxhall w każdej lokalizacji, w tym w naszym zakładzie w Gliwicach, oczekują pewnych i bezpiecznych miejsc pracy oraz stabilnego, systematycznego rozwoju swoich zakładów – mówi przewodniczący. 
 
Europejska Rada Zakładowa wezwała nowego pracodawcę do jak najszybszego rozpoczęcia negocjacji z przedstawicielami strony społecznej dotyczących przyszłości i rozwoju firmy Opel/Vauxhall, co pozwoli uniknąć wszelkich medialnych spekulacji pojawiających się wokół fuzji, które w ocenie Rady szkodzą firmie.
 
W Polsce General Motors Manufacturing Poland zatrudnia ok. 4,1 tys. osób. W jej skład wchodzą trzy zakłady: fabryka samochodów osobowych w Gliwicach oraz zakład produkcji silników w Tychach i Centrum Usług Wspólnych w Tychach. 
 
łk
źródło foto:media.gm.com/CC BY-SA 4.0
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.