Przygotowania do strajku w Henkel Polska

Związkowcy z „Solidarności” w Henkel Polska odrzucili propozycję pracodawcy dotyczącą podwyższenia w przyszłym roku wynagrodzeń w koncernie o 5 proc. i rozpoczęli przygotowania do akcji strajkowej. Jak zaznaczają, wzrost płac w tej wysokości znacząco odbiega od oczekiwań pracowników firmy.

– Propozycja procentowego, a nie kwotowego wzrostu wynagrodzeń będzie powodowała zwiększenie zróżnicowania wysokości płac. W rezultacie najlepiej zarabiający otrzymają wyższe podwyżki niż pracownicy z najniższym wynagrodzeniem – czytamy w piśmie do pracodawcy napisanym przez przedstawicieli „S” 6 sierpnia. – Podtrzymujemy swoje wcześniejsze postulaty – mówi Marcin Zabochnicki, przewodniczący „Solidarności” w Henkel Polska.

Spór zbiorowy na tle płacowym trwa w Henkel Polska od lutego zeszłego roku. Związkowcy domagają się podwyższenie stawek godzinowych pracowników produkcyjnych o 4 zł brutto i 672 zł brutto podwyżki dla pozostałych zatrudnionych. W czerwcu tego roku, po fiasku wielomiesięcznych negocjacji z przedstawicielami zarządu koncernu, związkowcy zorganizowali referendum strajkowe. W jego trakcie „Tak” dla strajku powiedziało blisko 97 proc. uczestników głosowania. – Do końca liczyliśmy na to, że sprawę podwyżek uda się załatwić przy stole negocjacyjnym, ale pracodawca nie zostawił na wyboru. Rozpoczynamy przygotowania do akcji strajkowej, która odbędzie się po wakacjach – informuje Marcin Zabochnicki.

Henkel produkuje środki czystości, kosmetyki i kleje. W Polsce posiada 5 zakładów produkcyjnych i rozbudowaną sieć dystrybucji. W sumie w fabrykach i w sprzedaży zatrudnionych jest ponad 1000 osób.

aga