Solidar Śląsko Dąbrow

Prąd z wody kopalnianej? To możliwe

Spółka Restrukturyzacji Kopalń uruchomiła ultranowoczesny hydrogenerator umożliwiający produkcję energii elektrycznej z wód kopalnianych. Jak podkreślają przedstawiciele SRK, to pionierski projekt w kopalni nie tylko na skalę krajową, a może i światową.

Urządzenie znajduje się w dawnej katowickiej kopalni „Boże Dary” ponad 400 metrów pod ziemią. Rozpoczęło pracę 16 października tego roku i produkuje ok. 3 MWh energii elektrycznej dziennie. – To bardzo dobry wynik, nieco lepszy od tego, którego się spodziewaliśmy. Pewne drobne kwestie związane z pracą hydrogeneratora są modyfikowane na bieżąco, co sprawia, że jego wydajność jest coraz większa – mówi Andrzej Chmiela, dyrektor Biura ds. Innowacji Technologicznych w SRK.

Hydrogenerator wykorzystuje potencjał wody zrzucanej w sposób ciągły, dwoma rurociągami pionowo szybem, pomiędzy chodnikami z poziomu 183 m na poziom 416 m. Wyprodukowany w ten sposób prąd jest wykorzystywany wyłącznie na potrzeby własne kopalni. Przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń są przekonani, że dzięki pracy urządzenia znacząco zmniejszy się zapotrzebowanie na zewnętrzne dostawy prądu, co przełoży się na obniżenie rachunków za energię elektryczną i usługi dystrybucyjne. Przedsięwzięcie ma również wymiar ekologiczny, ponieważ umożliwia ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. – Wdrażanie nowych, innowacyjnych rozwiązań wpisuje się także w wytyczoną przez Komisję Europejską ścieżkę transformacji energetycznej Europy, której celem jest neutralność klimatyczna do 2050 – podkreśla prof. dr hab. Adam Smoliński, wiceprezes ds. innowacji technologicznych i zamówień w SRK. Przedstawiciele SRK szacują, że inwestycja powinna się szybko zwrócić.

Niewykluczone, że w przyszłości podobne hydrogenartory pojawią się w innych kopalniach, bo jak przekonuje Andrzej Chmiela, urządzenie wzbudza spore zainteresowanie. – To może być przyszłość. Inne firmy górnicze rozważają możliwość wykorzystania naszego pomysłu w swoich instalacjach. Kontaktowali się z nami nie tylko przedstawiciele polskich przedsiębiorstw górniczych, ale także naukowcy z instytutów naukowo-badawczych. Pomysłem zainteresowali się także Hiszpanie, którzy rozważają wprowadzenie podobnych rozwiązań na północy swojego kraju, w regionie Asturii, gdzie także znajdują się likwidowane kopalnie węgla – dodaje Andrzej Chmiela.

Agnieszka Konieczny
źródło foto: materiały prasowe SRK