Solidar Śląsko Dąbrow

Pracownicy Gimplastu za strajkiem

Na początku przyszłego roku w spółce Gimplast w Sosnowcu rozpocznie się bezterminowy strajk okupacyjny – taką decyzję podjęła załoga firmy w referendum strajkowym. Pracownicy domagają się podwyżek płac.

Referendum strajkowe zostało przeprowadzone 7 i 8 grudnia. W głosowaniu wzięło udział 110 pracowników spośród 140-osobowej załogi. Za rozpoczęciem strajku opowiedziało się 89 osób. – W Gimplaście podwyżek nie było od 9 lat. Wynagrodzenia rosły tylko wtedy, gdy rosła płaca minimalna i pracodawca nie miał wyjścia. Ludzie stwierdzili, że mają tego serdecznie dość – mówi   Izabela Będkowska, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Bitron Poland w Sosnowcu, która zasięgiem swojego działania obejmuje również spółkę Gimplast.

Rozmowy płacowe w Gimplaście trwały od początku roku. Solidarność domaga się podniesienia płac w zakładzie o 150 zł ponad obowiązującą w danym roku płacę minimalną Jak podkreśla Izabela Będkowska, pracodawca nie przystał na żadną z propozycji zgłaszanych przez związek. – Proponowaliśmy np., aby porozumienie obejmowało dłuższy okres, tak aby podwyżki podzielić na dwa lata. Pracodawca nie zgadzał się absolutnie na nic, a sam nie przedstawił żadnej propozycji. Powiedział że nie planuje podwyżek dla pracowników ani w tym, ani w kolejnych latach. Te słowa przeważyły, że pracownicy podjęli decyzję o rozpoczęciu strajku – zaznacza przewodnicząca.

Strajk w Gimplaście będzie miał charakter bezterminowy i okupacyjny. Związkowcy nie chcą na razie podawać dokładnej daty jego rozpoczęcia. – Dzisiaj możemy powiedzieć tylko, że będzie to początek przyszłego roku. Strajk to ostateczność, ale wyczerpały się nam wszystkie inne możliwości. Liczymy, że pracodawca w końcu się ocknie i zrozumie, że to nie są żarty – mówi Będkowska.

Należąca do włoskiego kapitału spółka Gimplast produkuje podzespoły z tworzyw sztucznych dla przemysły motoryzacyjnego i AGD.

łk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.