Pracownicy Fiata liczyli na więcej

Niezadowalające i nieadekwatne do wypracowanych zysków – tak związkowcy z Solidarności oceniają wysokość premii świątecznych w tyskiej fabryce Fiata i w niektórych spółkach fiatowskich. – Pracownicy mieli nadzieję, że nagroda chociaż częściowo zrekompensuje im brak podwyżek oraz pracę w godzinach nadliczbowych – mówią.

Jak informuje Wanda Stróżyk, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Fiat Auto Poland, nagroda bożonarodzeniowa w tyskiej fabryce wyniesie 2000 zł brutto. W pozostałych spółkach od 700 zł do 2100 zl brutto. – Każdy pieniądz jest ważny dla pracowników i ich rodzin, ale ludzie liczyli na więcej – mówi Wanda Stróżyk. Mieczysław Bubień, wiceprzewodniczący Solidarności w Fiacie przypomina, że w fabryce Fiata od trzech lat nie było podwyżek. – Nie ma żadnej satysfakcji. Ludzie są rozczarowani, powinni uczestniczyć w coraz wyższych zyskach. Premia świąteczna jest tylko o 100 zł wyższa niż rok temu, ale o 400 zł niższa od tej sprzed trzech lat – informuje Bubień.

Związkowcy wyliczyli, że na świąteczne premie zarząd fabryki przeznaczył zaledwie 2,5 proc. zysku. – Ludzie harują w godzinach nadliczbowych. Nagroda w tej wysokości nie odpowiada ich wysiłkowi – mówi Wanda Stróżyk. – Niezadowolenie załogi jest tym większe, że pracodawca nie rozliczył jeszcze dodatku za pracę w soboty za drugie półrocze – podkreśla Bubień. Do tej pory oprócz dodatku wynikającego z Kodeksu pracy pracownicy dostawali jeszcze 50 zł. Taka kwota została wynegocjowana ze związkami. – Pracodawca nie zamierza tych pieniędzy wypłacić – mówi.

Jak wynika z informacji przekazanych organizacjom związkowym przez pracodawcę, fabryka nie zwolni tempa. 22 grudnia będzie pracowała pierwsza zmiana, chociaż wcześniej ustalono, że w tym dniu rozpocznie się już przerwa świąteczna. – Dodatkowo zarząd zaplanował jeszcze dwie robocze soboty w grudniu. Wszystko wskazuje też na to, że w pierwszym półroczu przyszłego roku wszystkie soboty będą robocze. Zyski będą jeszcze większe, a o podwyżkach płac pracodawca rozmawiać nie chce – mówi Wanda Stróżyk.

W pozostałych spółkach fiatowskich premia świąteczna będzie w podobnej wysokości co rok temu. W Magneti Marelli wyniesie 1600 zł brutto, tyle samo w Fiat Powertrain Technologies, ale tam pracownicy, którzy pracują krócej niż pół roku dostaną 800 zł. W Comau Polska będzie to 2100 zł brutto, w Avivo Polska od 1850 zł do 1650 zł brutto. Pracownicy Fiat Services dostaną przed Bożym Narodzeniem dodatkowo 1800 zł brutto. Tyle samo wyniesie premia w spółce Denso Thermal Systems Polska.

Mateusz Gruźla z Solidarności Denso przypomina, że dwa lata temu pracodawca wypłacił zaledwie 500 zł premii. – Ludzie się wówczas zbuntowali. Pracodawca wyciągnął wnioski. W zeszłym roku przyznał premię w wysokości 1700 zł brutto. W tym roku jest o 100 zł więcej. To spory zastrzyk finansowy, szczególnie przed świętami, ale podobnie jak w Fiacie pracownicy liczyli na wyższe premie – mówi Mateusz Gruźla. Podkreśla, że w spółce od trzech lat nie było podwyżek, mimo że spółka cały czas ma bardzo dużo zamówień. By je wykonać, ludzie pracują w nadgodzinach.

Najniższą nagrodę – 700 zł brutto dostaną pracownicy spółki Sirio, która ochrania tyski zakład.

ak

foto:materiały prasowe FAP