Solidar Śląsko Dąbrow

Pracownicy czują się oszukani

Solidarność z ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej sprzeciwia się zmianie warunków pracy i płacy części pracownikom spółki Manpower Service.

Pracownicy, którym pracodawca zamierza wręczyć wypowiedzenia zmieniające, zostali przeniesieni do spółki Manpower Service w kwietniu tego roku na mocy art. 231 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem przez co najmniej 12 miesięcy powinni być wynagradzani na zasadach obowiązujących w AMP. Warunki te zostały zapisane w zakładowym układzie zbiorowym pracy. Ten dokument gwarantuje m.in. świadczenie za staż pracy wynikające z Karty Hutnika, nagrody jubileuszowe, wyższy dodatek za pracę w systemie czterobrygadowym oraz wyższy dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. – Pracodawca zapewniał, że przez co najmniej rok pracownicy przeniesieni do Manpower Service będą wynagradzani na zasadach obowiązujących w AMP. A po upływie sześciu miesięcy chciałby im te warunki wypowiedzieć – mówi Lech Majchrzak, wiceprzewodniczący Solidarności w dąbrowskim oddziale firmy.

Związkowcy podkreślają, że pracownicy mają prawo czuć się podwójnie oszukani przez pracodawcę. W 2010 roku zostali bowiem zmuszeni do wzięcia urlopów bezpłatnych w AMP i przeniesieni do firmy zewnętrznej Manpower Transaction. – Prezes zarządu zapewniał wówczas, że po trzech latach wrócą na swoje stanowiska. Zamiast tego przeniósł ich do innej spółki z grupy Manpower – dodaje Majchrzak.

Dodaj komentarz