Solidar Śląsko Dąbrow

Powstanie nowa trasa rowerowa na Pustynię Błędowską

Najpóźniej na początku przyszłego roku miłośnicy dwóch kółek i nordic walking będą mogli korzystać z nowej, liczącej 9 km ścieżki rowerowej, prowadzącej na Pustynię Błędowską i łączącej Dąbrowę Górniczą z leżącymi w Małopolsce Kluczami. Nową trasę nazwano „Wrota do Pustyni Błędowskiej”, a jej budowa to wspólna inicjatywa leśników z Siewierza i Olkusza. Warta kilka milionów inwestycja w całości zostanie sfinansowana przez Lasy Państwowe. Przetarg na jej realizację wygrała firma Hucz z Boronowa, z którą 13 kwietnia podpisano umowę wykonawczą.

Pierwotnym celem projektu było stworzenie w Nadleśnictwie Siewierz trasy do sprawnej obrony lasu przed żywiołem. Leśnicy nie mieli bowiem szybkiego dojazdu do jednego z dużych kompleksów leśnych, co mogło powodować trudne do opanowania sytuacje kryzysowe. – Projektując drogę zauważyliśmy, że transwojewódzki dukt leśny idealnie nadaje się dla turystyki rowerowej czy nordic walkingu. To także spacerowa trasa widokowa i alternatywa dla kilkunastu istniejących dziś szlaków wokół Pustyni Błędowskiej – mówi Grzegorz Cekus, nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz.

Po połączeniu nowej ścieżki rowerowej z już istniejącymi drogami powstanie sieć o łącznej długości blisko 30 km, dzięki którym rowerzyści i zwolennicy nordic walking będą mogli podziwiać największy pustynny obszar w Europie, jakim jest Pustynia Błędowska.

ak
źródło foto:pixabay.com