Postulaty „Solidarności” spełnione. Prezydent podpisał ustawę

16 sierpnia Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych, która uchyla wygasający charakter tego świadczenia. Ponadto regulacja m.in. wzmacnia ochronę działaczy związkowych oraz innych pracowników podlegających szczególnej ochronie i wyłącza dodatek za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej.

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim przypomniał, że w 2016 roku w wyniku jego inicjatywy ustawodawczej obniżono wiek emerytalny, podwyższony wcześniej przez rząd koalicji PO-PSL. Prezydent podkreślił, że była to realizacja porozumienia programowego podpisanego z NSZZ „Solidarność” w trakcie kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2015 roku. – Dzisiaj dopełniliśmy kolejnego wielkiego postulatu. Ta ustawa zmieniająca ustawę o emeryturach pomostowych przywraca sprawiedliwość – zaznaczył Andrzej Duda.

Obecny na uroczystości Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność” zwrócił uwagę, że podpisana przez prezydenta nowelizacja wypełnia również inne – poza utrzymaniem emerytur pomostowych – postulaty czerwcowego porozumienia zawartego z rządem przez Komisję Krajową związku. Chodzi m.in. o wyłącznie dodatku za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej oraz zmianę zapisów Kodeksu postępowania cywilnego, które wzmacniają ochronę działaczy związkowych. – Wreszcie, po wielu latach wypełniony treścią został art. 59 Konstytucji, który mówi o swobodzie działania związków zawodowych. Dotychczas tego nie było. Działacze związkowi byli wyrzucani z pracy pod byle jakim pretekstem – powiedział Piotr Duda.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki zaznaczył w swoim wystąpieniu, że utrzymanie emerytur pomostowych jest jednym z elementów zmiany modelu rynku pracy, którą przeprowadził jego rząd. W tym kontekście wymienił również m.in. rekordowo niskie bezrobocie oraz szybkie tempo wzrostu płac. – Model gospodarczy rynku pracy, który promowali nasi poprzednicy opierał się na taniej sile roboczej – ocenił szef rządu.

Ustawa podpisana przez prezydenta znosi wygasający charakter emerytur pomostowych. Przed nowelizacją przysługiwały one tylko tym osobom, które przed 1 stycznia 1999 roku wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Ustawa wzmacnia też ochronę związkowców przed skutkami bezprawnego zwolnienia z pracy. Dotychczas było tak, że wyrzucony z pracy działacz związkowy, mimo skierowania sprawy do sądu, do czasu ogłoszenia wyroku był pozbawiony wynagrodzenia. Dzięki nowelizacji pracodawca będzie mu płacił do momentu rozstrzygnięcia sądowego.

Nowela wprowadza również m.in. podwyżkę z 500 zł do 840 zł rocznego limitu odliczenia od podatku składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych.

łk
żródło foto: prezydent.pl/Jakub Szymczuk