Solidar Śląsko Dąbrow

Szkoła w Goczałkowicach zostanie wyremontowana

1,8 mln zł otrzyma gmina Goczałkowice-Zdrój na kompleksową termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 1. Całkowity koszt inwestycji to przeszło 2,5 mln zł.

Umowa w tej sprawie podpisana została 11 sierpnia w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W uroczystości wzięli udział m.in. Gabriela Placha, wójt gminy Goczałkowice-Zdrój, Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW oraz prezes katowickiego Funduszu Tomasz Bednarek.

Pieniądze pochodzą z programu „Klimatyczne Uzdrowiska” realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przedsięwzięcie obejmie m.in. wymianę okien, modernizację systemu grzewczego, modernizację instalacji ciepłej wody oraz montaż pompy ciepła. – Inwestycja przełoży się na ograniczenie zużycia paliw i mniejsze rachunki za energię, dzięki czemu szkoła będzie mogła więcej środków przeznaczyć na cele edukacyjne – podkreślił Artur Michalski.

Program „Klimatyczne Uzdrowiska” wystartował w 2021 roku, a jego budżet wynosi 250 mln zł. W jego ramach miejscowości posiadające status uzdrowiska mogą starać się o wsparcie finansowe na inwestycje proekologiczne.

Podczas konferencji prezes WFOŚiGW w Katowicach podkreślił, że Goczałkowice-Zdrój są także aktywne w pozyskiwaniu środków pochodzących z innych programów ekologicznych, dzięki czemu jakość powietrza w gminie systematycznie się poprawia. Zajmują pierwsze miejsce w skali kraju w rankingu gmin w zakresie realizacji programu „Czyste Powietrze”. W 2022 roku zostały uhonorowane Zielonym Czekiem.

aga
źródło foto: facebook.com/Szkoła Podstawowa nr 1 w Goczałkowicach-Zdroju