Porozumienie w Poczcie Polskiej. Pracownicy dostaną podwyżki

Dzięki porozumieniu wynegocjowanemu przez „Solidarność” wynagrodzenia zasadnicze pracowników Poczty Polskiej wzrosną w przyszłym roku o 300 zł brutto. Dokument podpisany 12 października oznacza, że zapowiadane wcześniej akcje protestacyjne zostały odwołane.

Zgodnie z zapisami porozumienia zawartego przez pocztową „Solidarność” i zarząd spółki płace zasadnicze wzrosną od stycznia 2022 roku o 250 zł i o kolejne 50 zł od lipca. Jak przekonuje Bogumił Nowicki, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej, w rzeczywistości podwyżki będą większe. – Podniesienie płacy zasadniczej wpłynie na inne składniki wynagrodzenia takie jak m.in. dodatek stażowy czy nagroda roczna. W rezultacie realnie wynagrodzenia wzrosną o 405 zł brutto miesięcznie – wyjaśnia szef pocztowej „S”.

W ramach sporu zbiorowego rozpoczętego jeszcze w 2019 roku „Solidarność” domagała się podwyżek o 500 zł brutto. Ostateczny rezultat negocjacji z zarządem Poczty Polskiej Bogumił Nowicki nazywa konstruktywnym kompromisem. – To będzie pierwszy wzrost płac od niemal trzech lat. Pracownicy Poczty Polskiej czuli narastająca frustrację, że w ostatnich latach różne grupy społeczne dostawały podwyżki, czasami nawet więcej niż jeden raz, a ich wynagrodzenia stały w miejscu – mówi przewodniczący. Dodaje, że w 2021 roku Poczta Polska przeprowadziła zwolnienia grupowe obejmujące niemal 1000 pracowników. Rok wcześniej w firmie zrealizowano program dobrowolnych odejść, w wyniku którego zatrudnienie spadło o ok. 2,5 tys. osób. W efekcie pozostali pracownicy zostali obciążeni dodatkowymi obowiązkami.

W porozumieniu z 12 października zarząd Poczty Polskiej zobowiązał się też do wypłaty pracownikom jednorazowej nagrody w wysokości 500 zł brutto, pod warunkiem, że spółka otrzyma środki z tzw. tarczy antykryzysowej. – W czasie obostrzeń covidowych pracownicy Poczty Polskiej pracowali w niezwykle trudnych warunkach. Byli chociażby zaangażowani w dystrybucję pulsoksymetrów w ramach programu przygotowanego przez resort zdrowia. Często mieli kontakt z osobami przebywającymi na kwarantannie. Za ten dodatkowy wysiłek powinni otrzymać nagrodę – wskazuje Bogumił Nowicki.

Wypracowane rozwiązania płacowe kończą spór zbiorowy w Poczcie Polskiej. Zawarcie porozumienia jest również jednoznaczne z odwołaniem akcji protestacyjnych zapowiadanych przez związkowców. 18 października miała się odbyć manifestacja pocztowej „Solidarności” przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie. Kolejnymi odsłoną planowanego protestu miało być miasteczko namiotowe przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. „Solidarność” zamierzała również przeprowadzić wśród pracowników referendum strajkowe.

Poczta Polska to jeden z największych polskich pracodawców. Zatrudnia w całym kraju niespełna 70 tys. osób.

łk
źródło foto: materiały prasowe Poczty Polskiej