Porozumienie płacowe w MA Polska

430 zł brutto – o taką kwotę wzrosną od 1 maja wynagrodzenia zasadnicze w spółce MA Polska w Tychach. Porozumienie w tej sprawie zakładowe organizacje związkowe podpisały z pracodawcą 7 marca.

– Może to nie jest bardzo wygórowana kwota, ale zawsze coś. Pracownicy mają świadomość, że podpisanie innego porozumienia w tej chwili nie było możliwe. Wykorzystujemy 50 proc. mocy produkcyjnych – mówi Grzegorz Duda, przewodniczący „Solidarności” w MA Polska. Jak podkreśla, ograniczenie produkcji jest związane z sytuacją w branży motoryzacyjnej, która w dalszym ciągu boryka się brakiem komponentów elektronicznych. – W poprzednich latach czekaliśmy na koniec rozmów płacowych we Fiacie i staraliśmy się podpisać takie samo porozumienie. W tym roku zdecydowaliśmy się zakończyć negocjacje wcześniej, we Fiacie jeszcze rozmawiają. Trochę zaryzykowaliśmy, ale jeśli związkowcy z Fiata wynegocjują więcej niż my, uwzględnimy to podczas przyszłorocznych rozmów płacowych – wyjaśnia Grzegorz Duda.

Przewodniczący zakładowej „Solidarności” zaznacza, że po podwyższeniu stawek zasadniczych wzrośnie premia urlopowa, która stanowi 50 proc. miesięcznego zasadniczego wynagrodzenia pracownika.

Podczas rozmów związkowcy uzgodnili z pracodawcą, że do 10 kwietnia na konta pracowników wpłynie premia z okazji Świąt Wielkanocnych wynosząca 900 zł brutto. Ponadto, ustalono m.in., że jeśli sytuacja finansowa spółki nie ulegnie pogorszeniu, kolejne zbiorowe podwyżki wejdą w życie 1 stycznia przyszłego roku.

W MA Polska zatrudnionych jest ok. 1,7 tys. osób. Firma produkuje blachy samochodowe. Oprócz Fiata, wśród jej kooperantów znajdują się m.in. Opel i Volkswagen.

aga