Podwyżki wynagrodzeń w chorzowskim Alstomie

O 550 zł brutto wzrosną od kwietnia wynagrodzenia pracowników spółki Alstom Konstal w Chorzowie. 4 marca przedstawiciele Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Alstom Konstal i ZZ Metalowcy podpisali porozumienie w tej sprawie.

Na kwotę podwyżki składa się wzrost stawek zasadniczych i miesięcznej premii. Wzrostem płac objęci zostaną pracownicy zatrudnieni w firmie przed 31 sierpnia zeszłego roku. Przewodnicząca działającej w chorzowskim Alstomie „Solidarności” Małgorzata Zdrzałek zaznacza, że tegoroczne negocjacje były bardzo trudne. Mimo to związkowcom udało się zrealizować najważniejszy postulat, czyli podwyżki kwotowe, a nie forsowane przez zarząd firmy podwyżki procentowe. – U nas są bardzo dużo rozbieżności w wynagrodzeniach. Gdybyśmy się zgodzili na podwyżki procentowe, to osoby, które zarabiają najmniej, dostałyby najniższe podwyżki. To byłoby niesprawiedliwe – mówi Małgorzata Zdrzałek.

Oprócz podwyżek wynagrodzeń związkowcy wynegocjowali z pracodawcą podwyższenie dodatku wakacyjnego. Od czerwca dodatek ten będzie wynosił 3400 zł brutto, czyli o 210 zł brutto więcej niż do tej pory.

Alstom Konstal w Chorzowie produkuje pojazdy szynowe, głównie wagony metra i kolejowe oraz kompletne pociągi. Zatrudniający ok. 1,2 tys. pracowników zakład należy do francuskiego koncernu Alstom.

aga