Podwyżki płac w Tramwajach Śląskich

Podwyżkę pensji zasadniczych o 100 zł netto otrzymają pracownicy Tramwajów Śląskich. Podpisane przez związkowców porozumienie płacowe z pracodawcą zakłada też wzrost o 200 zł  netto okolicznościowej premii, którą pracownicy TŚ otrzymują co roku w listopadzie z okazji branżowego święta.

– Chociaż podwyżki nie są wielkie, to jesteśmy zadowoleni z efektów rozmów, bo zakładany przez pracodawcę tegoroczny wzrost wynagrodzeń dla załogi miał wynieść około 50 zł netto dla pracownika.  Mieliśmy obawy, że trudno będzie osiągnąć porozumienie, m.in. ze względu na pilne inwestycje w firmie Tymczasem negocjacje trwały krótko i otrzymaliśmy tyle, ile postulowaliśmy – mówi Antoni Krzęciesa, przewodniczący zakładowej Solidarności. – W naszej ocenie zgoda na podwyżki wyższe niż planował pracodawca, to m.in. efekt zaangażowania załogi TŚ w solidarnościowy strajk generalny w regionie. Pracodawca zobaczył, że jesteśmy dobrze zorganizowani i potrafimy działać wspólnie – podkreśla przewodniczący.

Jak informuje Krzęciesa, podwyżki zaczną obowiązywać od sierpnia. – To wynika z ubiegłorocznego porozumienia pomiędzy pracodawcą a stroną związkową. Ale załoga i tak jest zadowolona, tym bardziej że podwyżka jest wyższa od przewidywanej – dodaje.

Średnia płaca w TŚ wynosi obecnie 3,6 tys. zł brutto.